Marzec 7, 2015

Dziecięcy Zespół Góralski „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia

,,Zawaternik” powstał w 1983 roku przy Szkole Podstawowej w Leśnicy, obecnie Zespół Szkół – Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki i Gimnazjum w Leśnicy.

Założycielem i kierownikiem zespołu jest Maria Dudek.
W zajęciach biorą udział dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Leśnicy i Szkoły Podstawowej w Groniu.

Nazwa ,,Zawaternik” oznacza wiecznie tlący się w palenisku kawałek drewna , najczęściej buka, z którego dawniej rozmuchiwano watrę.

Zespół prezentuje autentyczny taniec, śpiew i muzykę górali podhalańskich.
Kultywuje rodzimą tradycję, odkrywając piękno swojego regionu poprzez gwarę, taniec, śpiew, dawne zwyczaje i zabawy dziecięce.

Programy ,,Zawaternika”:
,,To co nos ciesy to zabawa i śpasy”, ,,Dzieci rade holofiom”, ,, Zbieranie jagód”,
,,Radość zielonej polany”, ,,Kie kwiotki łąki mojom, dzieci rade brojom”,
,,Śmigurztniki”, Jasełka góralskie , ,,Moje nozki podrygujom”, ,,W izbie”, ,,Budujemy chałupe” oparte są na radosnych i spontanicznych zabawach dzieci, przeplatanych śpiewem i tańcem góralskim – taniec solowy, juhaski, zbójnicki.

,,Zawaternik” bierze udział w różnych konkursach, przeglądach i festiwalach folklorystycznych na terenie Polski i za granicą zdobywając wiele najwyższych nagród za śpiew, recytację, gawędę czy program zespołu.
Jest między innymi wielokrotnym laureatem pierwszych nagród na Gminnym Przeglądzie Dorobku Artystycznego Dzieci i Młodzieży, Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, ,, Przeziyracce Młodyk Toniecników i Śpiywoków Góralskich” w Gminie Czarny Dunajec, ,, Jesieni Tatrzańskiej” w Zakopanem,
,, Konkursie Śpiywoków i Toniecników” w Białym Dunajcu oraz wielu innych odbywających się na terenie Podhala.

PROGRAMY ZESPOŁU ZDOBYŁY UZNANIE NA IMPREZACH:

– Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce,
– IV Międzynarody Festiwal Zespołów Regionalnych ,, Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu – 1995 , zespół partnerski ,, Vonicka” z Czech, program zespołu oceniony jako przykład realizacji programów dla zespołów dziecięcych,
– V Międzynarodowy Festiwal Zespołów Regionalnych ,, Święto Dzieci Gór”
w Nowym Sączu – 1996, zespół partnerski ,, Halicka Wiesiełka „ z Ukrainy,
– ,, Dni Huculskie” – Gładyszów 1996
– Impreza ,,30 lat Kępic” – Kępice 1997,

– IV Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru – Zielona Góra 1997, Nagroda za ,, Wybitne wartości etnograficzne i artystyczne widowiska oraz bogactwo jego formy scenicznej”, Zielona Góra, Zbąszyń, Zbąszynek, Świebodzin 1997,
– Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie – Częstochowa 1997,
– ,, Święto Gwarków” – Tarnowskie Góry 1998,
– IV Międzynarodowy Bieg Uliczny – Krosno 1998,
– Koncert ,, Zawaternika” z okazji 15 lecia działalności – N. Targ 1998,
– ,, Śląskie Gody” – Chorzów 1999,
– ,, Święto Folkloru” – Biecz 1999,
– VI Ogólnoplski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej – Gorzów Wielkopolski 1999, Tytuł Lauraeta za ,, Wybitne wartości artystyczne prezentacji dziedzictwa kulturowego” oraz Nagroda Główna – wytypowanie jako reprezentanta Polski na Międzynarodowy Festiwal Folkloru pod patronatem CIOFF w Zielonej Górze,
– V Międzynarodowy Festiwal Folkloru – Zielona Góra 1999 , Nagroda za ,, Wysokie wartości kulturowe i artystyczne widowiska”, występy w Sławie, Babimoście, Trzebiechowie, Gorzowie Wielkopolskim, Cottbus w Niemczech,
– Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek – Będzin 1999, II nagroda,
– ,,Limanowskie Lato” – Limanowa 2000,
– III Festiwal Piosenki Wartościowej – Kraków 2001,
– ,,Dni Proszowic” – Proszowice 2001,
– I Małopolski Jarmark Winny – Biecz 2001,
– V Archidiecezjalny Konkurs Kolęd i Pastorałek – Zakopane 2002 , I nagroda,
– Przegląd Zespołów Folklorystycznych – Kościerzyna 2002, Kaszuby, skansen Wdzydze Kiszewskie, Jezioro Wdzydze,
– IX Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej Gorzów 2002, Tytuł Laureata za ,, Kultywowanie dziedzictwa kulturowego własnego regionu i artyzm jego stylowej prezentacji” oraz Nagroda Marszałka Województwa Lubuskiego,
– VI Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych ,, Źródło 2002” – Dobrodzień,
– I miejsce w finale wojewódzkim Telewizyjnego Teleturnieju Najmłodszych w Krakowie i nominacja do finału krajowego w Warszawie – 2003,
– Niedzielne Spotkania z Historią i Folklorem ,, Na Łowy” – Czarnia, Kurpie 2003,
– X Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych – ,, Spotkanie Laureatów” – Gorzów Wielkopolski 2003,
– XI Światowy Dzień Chorego – Zakopane 2003,
– Jubileusz 20- lecia działalności artystycznej, wychowawczej i profilaktycznej zespołu ,, Zawaternik” – 2003,
– I Biesiada Kaszubska w Kartuzach – 2004, Szwajcaria Kaszubska, Sianów, Łeba,
– II Warsztaty Folkloru Polskiego – Łódź 2005,
– Jarmark Folklorystyczny w Sanoku – 2005,
– Międzynarodowy Festiwal Opowieści – Warszawa – Konstancin Jeziorna organizowany przez Muzeum Opowiadaczy Historii – 2005,

– Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych Zespołów Pieśni i Tańca ,, Lasowiaczek” w Stalowej Woli – 2005,
– X Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych ,, Źródło 2006” w Dobrodzieniu,
– XIV Ogólnoplski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej – Gorzów Wielkopolski 2007, zdobycie Tytułu Laureata oraz Nagrody Prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego,
– IV Międzynarodowy Festiwal Piosenki Angielskiej – Nowy Targ 2007,
– Jubileusz 90 – lecia Szkoły w Garwolinie, Warszawa – Garwolin 2007,
– I Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych – Szczawnica 2008,
– XV Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej , Gorzów Wielkopolski 2008, Spotkanie Laureatów, Nagroda Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz Nagroda Radia ,, Zachód”,
– Koncert jubileuszowy z okazji 25 – lecia działalności artystycznej, wychowawczej i profilaktycznej zespołu ,, Zawaternik” – 2008,
– XVII Myślenicki Festiwal Pieśni Chóralnej – Myślenice 2008,
– ,,Dni Gór” – Łódź 2009,
– XXXII Międzynarodowy Festiwal ,, Bydgoskie Impresje Muzyczne” – Bydgoszcz 2009, Nagroda Specjalna bydgoskiego portalu internetowego www.bydgoszcz.com,
– X Festiwal Kwiatów – Albigowa 2009, zwiedzanie zamku w Łańcucie i skansenu w Markowej,
– I Redyk Na Bielanach – Kraków 2009,
– ,,Spotkanie Przyjaciół” – Sieraków Wielkopolski 2010,
– ,, Srebrne Kierpce” w I Tatrzańskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Regionalnych – Zakopane 2010,
– XXXIV Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych – Rabka 2010,
– ,, Trzy wesela – Trzy Regiony” – Krzemienice 2010,
– Udział w koncercie ,, Mali górale na scenie festiwalowej” w ramach MFFZG,
Zakopane 2010,
– XI Konkurs Młodyk Toniecników – I miejsce – Biały Dunajec 2010,
– IV Międzykulturowy Przegląd Folklorystyczny ,, Zagłębie i Sąsiedzi” – Dąbrowa Górnicza 2011 – I miejsce w konkursie tańca, III miejsce w konkursie śpiewu,
– II Tatrzański Przegląd Zespołów Regionalnych w Zakopanem –
zdobycie I nagrody ,, Złote Kierpce”, 2011,
– Wojewódzki Festiwal Folklorystyczny ,, Letnie Spotkania z Folklorem” – Gołcza – Wielkanoc 2011, wyróżnienie specjalne za program zespołu,
– XV Ogólnopolski Festiwal – Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych – Dobrodzień 2011, Park Jurajski w Krasiejowie,
– MFFZG Zakopane 2011 – Koncert ,, Mali górale”, udział dzieci w pokazie mody góralskiej,
– Ogólnopolski Festiwal ,, Dziecko w folklorze” – Baranów Sandomierski 2011,
I miejsce grupa śpiewacza, II miejsce taniec, III miejsce grupa obrzędowa,
– XII Konkurs Młodyk Toniecników – Biały Dunajec 2011 – I miejsce t. zbójnicki
– Kolędowanie – Sątopy, Poznań 2012,
– V Kórnicki Półmaraton Papieski – Kórnik 2012,
– III Tatrzański Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych , Zakopane 2012
,, Srebrne Kierpce”,
– XII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Religijnej – Skaryszew 2012,
Nagroda Starosty Radomskiego,
– Premiera ,, Bajek po góralsku”- MOK Nowy Targ 2012 , muzykę do bajek napisał Pan Mieczysław Śliwiński z Poznania,
– XIX Międzynarodowy Festiwal Tańca – Gorzów Wielkopolski 2012,
Nagroda -Tytuł Laureata ,
– Festiwal Kwiatów – Albigowa 2012,
– Europejskie Targi Produktu Regionalnego – Zakopane 2012,
– XXV Przeziyracka Młodyk Toniecników – Ratułów 2012 – I m. taniec zbójnicki,
– XIII Konkurs Młodyk Toniecników – Biały Dunajec 2012 – I m. taniec zbójnicki,
– Galicyjski Jarmark Adwentowy – Kraków 2012,
– ,,Zapalanie Choinki pod Oknem Papieskim” – Kraków 2012,
– Festiwal Polsko – Rosyjski ,, Zimowa bajka w Tatrach” – Zakopane 2012,
– IV Europejskie Targi Produktów Regionalnych – Zakopane 2013,
– Redyk Karpacki – Łapsze Wyżne – Nowiny 2013,
– ,, Bajki po góralsku” – Poznań, Kórnik, Tulce 2013 – zaproszenie przez Stowarzyszenie ,, Otwórz się na folklor” z Poznania,
– Ogólnopolski Festiwal ,, Bukowskie Prezentacje Młodych” – Bukowsko Bieszczady 2013, III miejsce śpiew,
– Jubileuszowy Koncert z okazji 30 – lecia działalności artystycznej, wychowawczej, profilaktycznej – MOK Nowy Targ 2013,
,, Zawaternik” otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
kierownik zespołu Maria Dudek otrzymała Brązowy Medal ,, Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
– Polsko – Rosyjski Festiwal ,, Zimowa Bajka w Tatrach” – Zakopane 2014,
– Udział w programie telewizyjnym ,, Marzenia Marcina Dańca” – TV Łęg – Kraków 2014, emitowano podczas Świąt Wielkanocnych w II programie TVP,
– Światowy Zjazd Motocyklistek – Białka Tatrzańska 2014,
– Zabrzański Jarmark Bożonarodzeniowy ,, Idą Święta” – Zabrze 2014,
– Polsko – Rosyjski Festiwal ,, Zimowa Bajka w Tatrach” – Zakopane 2015,
– Otwarcie Domu Kultury ,, WALUSIÓWKA” w Leśnicy – Groniu 2015,
– Tatrzański Przegląd Zespołów Regionalnych – Zakopane 2015
II nagroda ,, Srebrne Kierpce”,
– VIII Małopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych ,,Smok 2015” – Kraków ,
– Warsztaty śpiewu i tańca – Rawa Mazowiecka – Ossa 2015 wraz z ,, Turlikami”,
– Cepeliada – prezentacja Gminy Bukowina Tatrzańska – Kraków 2015,
– Organizacja w ,, Walusiówce” I Gminnego Konkursu Tańca Góralskiego
,, TATRZAŃSKI ZWYRT” – Leśnica – Groń 2016,
wyróżnienie specjalne za wysoki poziom artystyczny w tańcu zbójnickim,
– Jarmark Korzeński – Korzenna koło Nowego Sącza 2016,
ZAWATERNIK prezentował się również na MIEDZYNARODOWYCH FESTIWALACH FOLKLORYSTYCZNYCH za granicą:

– Słowacja, Czechy, Litwa,
– 50 Międzynarodowy Festiwal EISTEDDFOD – 1996 w Llangollen w Wielkiej Brytanii, gdzie w konkursie tańca zdobył 93 punkty na 100 możliwych,
– Międzynarodowy Festiwal Zespołów Regionalnych – Vysna Olsava , Słowacja 1996,
– I Światowa Folkloriada CIOFF w Brunssum – Holandia 1996,
– XXVII Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych –
Dolni Lomna Czechy 1996,
– Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny ,, Suk, suk rateli” w Kownie – Litwa 1998, zwiedzanie Kowna, Wilna, Trakai, Szawle,
– VIII Międzynarodowy Festiwalu Chórów w Atenach – Grecja 2000, gdzie znalazł się w szóstce najlepszych chórów w kategorii folkloru,
– pobyt w Skopje – Macedonia oraz Budapeszt – Węgry,
– 50 Europejski Festiwal Młodych w Neerpelt – Belgia 2002, gdzie w konkursie śpiewu zdobył II nagrodę, pobyt w Paryżu, spotkanie z Polonią,
– Stary Smokowiec – Słowacja 2003, obchody 210 – tej rocznicy miasta,
– 30 Światowy Festiwal Folkloru w Gannat – Francja 2003,
– Festiwal Wiosny w Budapeszcie – Węgry 2004,
– Festiwal ,, Goralskie Slavnosti” w Zdiarze – Słowacja 2004,
– Wyjazd do Francji – Paryż – spotkanie z Polonią, La Salette, La Balmette – Alpy 2005,
– III Międzynarodowy Festiwalu Folkloru CIOFF ,, Toczące się koło” w Kuzniecowsku – Ukraina 2006,
– Międzynarodowy Festiwal Wielkanocny w Havirovie – Czechy 2007,
– Międzynarodowy Festiwal ,, Spotkanie Przyjaciół” – Trenciańska Turna – Słowacja 2007,
– XXVI Festiwal ,, Na Góralską Nute” – USA – Chicago 2008, spotkania z Polonią, zwiedzanie Downtown, Muzeum Ziemi, Chicago Akwarium,
– Międzynarodowy Festiwal ,, Jelenec 2009” – Jelenec – Nitra , Słowacja 2009,
– Podróż po EUROPIE 2011 :
Włochy – Wenecja, Francja – Frejus -spotkania z Polonią, Cannes, Nicea, Monaco, Hiszpania – Barcelona, Festiwal w Chauvigny – Francja,
Disneyland – Paryż, Niemcy – Norymberga,
– Kolędujemy w Havirovie – Czechy 2012,
– Festiwal ,, Goralskie Slavnosti” – Słowacja 2013,
– X Międzynarodowy Festiwal ,, Euro Folk – Black Sea 2014” Primorsko – Kiten
Bułgaria, zdobycie I nagrody ,, Złoty Orfeusz”,
pobyt w Timisoarze – Rumunia, Sozopol, Veliko Tarnovo – Bułgaria,
– 34 Międzynarodowy Festiwal DE MUSICA DE CANTONIGROS – Vic , Cantonigros – Hiszpania 2016,
– pobyt w Lignano Sabiadoro – Włochy, zwiedzanie Barcelony,

,, ZAWATERNIK” śpiewał i tańczył :
– w Niemczech – Berlin, Frankfurt n. Menem, Cottbus ( 1999)
– w Belgii – Bruksela,
– we Włoszech – Rzym, Saint Elia, Watykan 1997 ( zwiedzanie Wiednia, Rzymu, Florencji, Loreto, Padwy, Wenecji, spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II),
– w Austrii – Wiedeń 1997,
– Ukrainie – Iwano – Frankowsk ( uroczystość otwarcia pierwszego na Ukrainie Polskiego Domu Parafialnego),
– Macedonii – Skopje,
– na Węgrzech – Budapeszt,
– we Francji – Paryż w roku 2002, a w 2005 roku odbył podróż do Paryża, gdzie spotkał się z Polonią oraz do La Salette i La Balmette w Alpach

W Polsce :
Groń, Leśnica, Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Biały Dunajec, Bytom, Jurgów, Brzegi, Czarna Góra, Garwolin, Rzepiska, Bogusza ,, Lato w Dolinie Kamionki”, Gronków, Kościelisko, Zakopane, Kraków, Warszawa, Kamesznica, Gorlice, Kędzierzyn – Koźle, Poronin, Czarny Dunajec, Rabka, Lipnica Wielka – Orawa, Władysławowo, Stare Bystre, Podegrodzie, Skawina, Trzciana, Szaflary, Nowy Sącz, Chochołów, Zawoja, Zabrze, Kępice ( 2 tygodniowy obóz szkoleniowo – wypoczynkowy nad Morzem Bałtyckim), Zbąszynek, Świebodzin, Piła, Gliwice, Proszowice, Gliczarów Górny, Poronin, Nowy Targ, Klimczok – Beskidy, Murzasichle, Częstochowa, Zamość, Łańcut, Rzeszów, Wielkie Oczy,

Gościł w swoich rodzinach zespoły z Polski :

– Zespół Regionalny ,, Mali Poligrodzianie” z Poznania, 2000
– Zespół Tańca Ludowego ,, Młodzi Albigowianie” z Albigowej, 2009, 2010
– Grupa Muzyczna MIKANO z Sierakowa Wielkopolskiego, 2011

Gościł w swoich rodzinach zespoły z Europy:

– Czechy : Vonicka – Havirov- 1996, 1998, 2014, Havirovskie Babky 1997,
– Czechy : Stepnicka – Veseli nad Moravą – 1999,
– Słowacji : Olsavan – Vysna Olsava – 1997, Stvorlistok – Trencianska Turna 2007,
Jelencek : Jelenec 2008,
– Litwy : Silkas – Kowno, Litwa 1997
– Ukrainy : Halicka Wiesiełka – Iwano- Frankowsk ( Stanisławów), 1997
– Macedonii : Złoty Słowik, Skopje 2001, 2003
– Węgier : ,, Kis Csepel” – Budapeszt 2003,

Brał udział w kilku programach telewizyjnych i radiowych:

– II program TVP – udział w filmie ,, 7 grzechów głównych po góralsku” w odcinku ,, Lenistwo” z Księdzem Profesorem Józefem Tischnerem, 1995,
– I Program Polskiego Radia Warszawa – wywiad z członkami zespołu 2000,
– I program TVP ,, Kawa czy herbata” – Zakopane 1999,
– I program TVP ,, Muzyczna Skakanka” – Warszawa 1999,
– Film ,, Pasterka u góroli” – Kamesznica TV Wisła , 1995,
– II program TVP – Leśnica, film o Ks. Władysławie Podhalańskim, 2000,
– TV Kraków – kolędy- Kraków, Łagiewniki,
– TVP 3 – udział w programie promującym Gminę Bukowina Tatrzańska – Olczański Wierch, 2006,
– Telewizja Polonia – udział M. Dudek w programie ,, Zaproszenie na Góralski Karnawał”, Bukowina 2008,

Nagrał 2 kasety ( Kraków 1995) i płytę z kolędami góralskimi ( Leśnica, firma Musicon z Warszawy , 1998), firma Musicon wydała płyte z kolędami : Zawaternika, Ślebodnych, Poznańskich Słowików, Camerata Silesia, 2000,
– Sesja zdjęciowa J. Jurecki – Tygodnik Podhalański , pierwsza strona wydania świątecznego 2007,
– W grudniu 2010 p. Adrian Gładecki z Tygodnika Podhalańskiego wykonał zdjęcia do FOTOKASTU ,, Hej kolęda, koleda” zamieszczonego na stronie internetowej www.tygodnikpodhalanski.pl .
– II program TVP ,, Marzenia Marcina Dańca” Kraków 2014,
2011 – sesja fotograficzna ,, Kolędnicy” wyk. Studio P z Tarnowa,
– Wystawa fotograficzna pt. ,, Gdzieś tam jest pięknie , lecz najpiękniej w Domu”- Leśnica – Groń, autorki zdjęć : Maria Dudek i Dagmara Ostafil,
– Wystawa fotograficzna ,, 25 lat Zawaternika” WDK Leśnica – Groń 2009, autor zdjęć Sylwester Pytel.

– W 2007 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych z siedzibą w Lublinie przyjął zespół Zawaternik w poczet członków zbiorowych.

– Praca magisterska :
Monografia Dziecięcego Zespołu Góralskiego Zawaternik z Leśnicy – Gronia z 2007 roku napisana przez Agnieszkę Gąsienicę Giewont na Uniwersytecie Śląskim Wydział Etnologii i Antropologii Kulturowej pod kierunkiem Profesora Daniela Kadłubka.

– Organizowane są również coroczne Międzyszkolne Konkursy Gawędy, Recytacji, Śpiewu i Tańca Solowego w Leśnicy – Groniu. Do 2016 roku odbyły się 23 konkursy.

– Kierownik zespołu organizuje także imprezy o charakterze profilaktycznym
ph. ,, Baw się z ZAWATERNIKIEM trzeźwo i wesoło”. Do 2016 roku odbyło się 17 edycji.

Zespół występuje na imprezach charytatywnych, bierze udział w imprezach dotyczących profilaktyki uzależnień m. in.
udział w imprezie finałowej Kampanii Profilaktyki Uzależnień na rzecz młodzieży ph. ,, Mogę być… mogę mieć” – Kraków 2001,

Prezentuje dziedzictwo kulturowe regionu Podhala na lekcjach regionalnych
( prezentacja ubioru, gwary, tańca, śpiewu, muzyki, malarstwa na szkle).
Zespół aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i kościelnym swojej miejscowości uświetniając imprezy odbywające się w Groniu i Leśnicy.

Kierownictwo i instruktorzy:

– 1983 do teraz – Maria Dudek – założyciel i kierownik zespołu

– 1985 – 2004 – Maria i Józef Jerzy Dudkowie
– 1997 – 2004 – Dagmara Ostafil – instruktor tańca i śpiewu, współpraca z zespołem w zakresie pomocy organizacyjnej podczas konkursów i imprez

– instuktorzy, którzy pracowali z zespołem :
Magdalena Furczoń, Katarzyna Dudek, Jacek Mucha, Agnieszka Kowalczyk, Urszula Bobrowska, Agnieszka Gąsienica Giewont, Jakub Gasienica Giewont
KONTAKT :

Maria Dudek
Groń ul. Kobylarzówka 132
34 – 406 Leśnica
tel. 604 094 892
mail: mariamdudek7@op.pl

Zespół Szkół – Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki i Gimnazjum w Leśnicy ul. Polna 44, 34 – 406 Leśnica woj. małopolskie
tel. 18 263 16 00

Patronat merytoryczny – Bukowiańskie Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej