Czerwiec 9, 2017

II Gminny Konkurs Tańca Góralskiego i zbójnickiego, wyniki i galeria

PROTOKÓŁ Z  II  GMINNEGO KONKURSU TAŃCA GÓRALSKIEGO I  ZBÓJNICKIEGO  – „TATRZAŃSKI  ZWYRT”

 „II Tatrzański Zwyrt” odbył się w Oddziale Bukowiańskiego Centrum Kultury ,,Walusiówka” w Leśnicy – Groniu 9 czerwca 2017 roku. W konkursie brały udział zespoły regionalne z terenu Gminy Bukowina Tatrzańska:

– ,,Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,

– ,,Mali Brzegowianie” z Brzegów,

– ,,Zawaternik” z Leśnicy – Gronia,

-,,Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej,

-,, Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej,

– ,,Orlynta” im. Anny Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej,

– ,,Trzy Potoki” z Rzepisk,

– ,,Ciardasie” i ,, Koce Łapki” z Czarnej Góry,

– ,,Małe Podhale” z Jurgowa.

 

Komisja Artystyczna w składzie :  Aniela Król,  Łukasz Gromada,  Jakub Gąsienica–Giewont

obejrzała 32 punkty programu, w tym 25 par tanecznych oraz  7 grup tańca zbójnickiego, przyznając następujące nagrody i wyróżnienia:

 

  1. TANIEC ZBÓJNICKI    I

   I miejsce –  nie przyznano

   II miejsce – ,,Orlynta”  im.Anny Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej

   II miejsce – ,,Zawaternik” z Leśnicy – Gronia

 

  1. TANIEC ZBÓJNICKI    II

    I miejsce – ,,Zawaternik” z Leśnicy – Gronia

    I miejsce – ,,Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej

    II miejsce – ,,Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

II miejsce – ,,Małe Podhale” z Jurgowa

III miejsce – ,,Mali Brzegowianie” z Brzegów

  

  1. TANIEC GÓRALSKI

Kat. I

 I miejsce – Maciej Rusin i Kinga Chlebek – ,,Zawaternik” z Leśnicy – Gronia

II miejsce – Bartłomiej Topór i Angelika Wilczek –  ,,Zawaternik” z Leśnicy – Gronia

II miejsce – Mateusz Łacniak i Klaudia Nowobilska – „Orlynta” z Bukowiny Tatrzańskiej

III miejsce – Szymon Dziubas i Zuzanna Nowobilska – „Zyngierki” z Białki Tatrzańskiej

Wyróżnienie  – Piotr Remiasz i Maria Kuchta ,,Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

 

Kat. II

 I miejsce – Jakub Słaby i Marta Ciągwa – ,,Małe Podhale” z Jurgowa

 I miejsce – Bartłomiej Rabiański i Weronika Rabiańska – ,,Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

II miejsce – Paweł Głód i Magdalena Budzyńska – ,,Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej

II miejsce – Krzysztof Lichaj i Małgorzata Budz – ,,Zawaternik” z Leśnicy – Gronia

III miejsce – Kacper Kuchta i Julia Bobak – ,,Mali Białcanie” z Białki  Tatrzańskiej

Wyróżnienie – Jakub Rusin i Weronika Harbut – ,,Zawaternik” z Leśnicy – Gronia

 

Kat. III

I miejsce – Andrzej Harbut i Weronika Wróbel – ,,Zawaternik” z Leśnicy – Gronia

I miejsce – Jakub Mrowca i Katarzyna Głód  – ,,Mali Wiyrchowianie”  z Bukowiny   Tatrzańskiej

II miejsce – Marcin Cetera i Renata Wacław – ,,Koce Łapki” z Czarnej Góry

II miejsce – Mateusz Wacław i Beata Wacław – ,,Koce Łapki” z Czarnej Góry

III miejsce – Józef Chowaniec-Bombac i Agnieszka Malec – ,,Trzy Potoki” z Rzepisk

 

Ponadto  Julia Łapka z zespołu ,,Orlęta” im. Anny Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej, otrzymuje nagrodę specjalną dla najlepszej tancerki, Oskar Sikorski z zespołu ,,Mali Brzegowianie” z Brzegów,  otrzymuje nagrodę specjalną dla najlepszego tancerza, Wojciech Wróbel z Gronia, najmłodszy uczestnik konkursu, otrzymuje specjalne wyróżnienie za werwę, dryg i  wielki zapał do tańca góralskiego.

Komisja oceniająca kieruje wyrazy uznania do wszystkich instruktorów pracujących

z dziećmi i młodzieżą na terenie Gminy Bukowina Tatrzańska.

Komisja podkreśla również duże postępy zespołów: ,,Orlynta” im. Anny Koszarek

z Bukowiny Tatrzańskiej i ,,Trzy Potoki” z Rzepisk, w stosunku do zeszłorocznych prezentacji.

Komisja oceniająca II Gminy Konkurs Tańca Góralskiego i Zbójnickiego „Tatrzański Zwyrt” zwraca uwagę na następujące błędy występujące u niektórych uczestników konkursu:

– nieodpowiedni strój (brak skarpetek wełnianych, brak u dziewcząt fartuchów góralskich,

spódnice nie powinny być na tzw. „zakładkę”, włosy nie powinny być spinane kolorowymi gumkami, koszule chłopców powinny być bez kolorowych haftów, kapelusz powinien być osadzony bardziej „na czoło”),

– aby zatańczyć zielonom należy poczekać na zmianę nuty do zielonej,

– tancerz winien tańczyć odpowiednie kroki do odpowiedniej nuty,

– tancerz podczas tańca ozwodnego powinien skoordynować ruchy (prawa ręka, lewa noga i lewa noga, prawa ręka),

– w tzw. tańcu po razie do tyłu, należy tańczyć skocznie z oderwaniem stóp od podłogi, robiąc drobne kroki,

– w tańcu solowym partnerzy powinni zachować kontakt wzrokowy i uśmiech,

– w tańcu zbójnickim tancerz powinien trzymać kolana razem podczas przysiadu, mieć wyprostowane plecy, a ciupagi/kule trzymać w odpowiednim miejscu (1/3 długości ciupagi/kuli

od dołu),

 

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wsparli spotkanie konkursowe w Leśnicy-Groniu „II Tatrzański Zwyrt”:

– Wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska Panu Stanisławowi Łukaszczykowi,

– Gminnej Komisji do spraw Profilaktyki i Uzależnień,

– Związkowi Podhalan Oddział Groń – Leśnica,

– Pani Bogumile Mrowcy za ufundowanie dwóch obrazów wyszywanych haftem krzyżykowym,

– Muzyce góralskiej w składzie: Jacek Mucha, Izabela Mucha, Dominika Wróbel, Grzegorz Wilczek,

– Weronice Wróbel i Joannie Matuszek za sprawne prowadzenie konkursu,

– Kindze Dziedzic, Beacie Mące, Małgorzacie Budz za pomoc w organizacji konkursu.