Sierpień 13, 2017

51. Sabałowe Bajania zakończone

Protokół z posiedzenia komisji oceniającej przesłuchania konkursowe odbywające się w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego 51. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej, które odbyły się w dniach 10-12 sierpnia 2017 r.

 

Komisja w składzie:

  1. mgr Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog
  2. dr Artur Czesak – językoznawca
  3. mgr Benedykt Kafel – etnograf
  4. mgr Dorota Majerczyk – etnolog
  5. dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy

 

po przesłuchaniu i gruntownej ocenie – zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie –
174 punktów programu we wszystkich konkursach i kategoriach regulaminowych,
w tym: 43 gawędziarzy (28 dorosłych, 7 młodzieżowych, 8 dziecięcych);
59 instrumentalistów (30 dorosłych, 14 młodzieżowych, 15 dziecięcych); 26 śpiewaków solistów
(19 dorosłych, 5 młodzieżowych, 2 dziecięcych); 40 grup śpiewaczych
(29 dorosłych, 8 młodzieżowych, 3 dziecięcych); 3 starostów weselnych; 1 drużba weselny oraz
2 pary pytacy z dziesięciu województw: lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz    ze Słowacji, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

  1. Konkurs gawędziarzy
  1. Kategoria dorosłych
  • nagrodę grand prix w postaci Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację gawędy,
    w postaci statuetki, wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 600 zł, otrzymuje:

– Maria Markiewicz z Porąbki k. Dobrej;

  • pięć równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł, otrzymują:

– Andrzej Rusnak z Rzepisk, wraz z dodatkową nagrodą specjalną im. prof. dr. hab. Józefa Bubaka, w postaci dyplomu dla szczególnie zasłużonego gawędziarza kultywującego gawędę swojego regionu,

– Dorota Adamczyk z Szaflar, wraz z dodatkową nagrodą specjalną im. Franciszka Hodorowicza-Sewcowego, w postaci dyplomu za interpretację oraz wyjątkowe walory poznawcze i edukacyjne zaprezentowanej gawędy,

– Stanisław Apostoł z Nowego Targu,

– Józef Niesyt z Jasienicy,

– Irena Zakrzewska z Osin;

  • siedem równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po
    400 zł, otrzymują:

– Stefania Buda z Nosówki,

– Emil Brzyzek z Krempach,

– Jadwiga Hutyra z Rycerki Dolnej,

– Stefan Pitoniak ze Ździaru,

– Antoni Potoniec z Olszany,

– Danuta Stękała z Cichego,

– Krystyna Wilczyńska z Łukowicy;

 

  • jedenaście równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po
    300 zł, otrzymują:

– Dominik Matys z Białki Tatrzańskiej,

– Szymon Gigoń z Zawoi,

– Barbara Sroczyńska z Padwi Narodowej,

– Wiesław Pawlus z Wieprza,

– Anna Dzierżęga z Szaflar,

– Bogusław Kyrcz z Kadczy,

– Jadwiga Trebunia-Tutka z Szaflar,

– Kinga Łukaszczyk z Cichego,

– Krystyna Olszewska z Jastrzębia-Zdroju,

– Marta Komasara z Celin,

– Stanisław Ptaszek z Pasierbca;

  • cztery wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

– Barbara Kosobucka z Zalasu,

– Zdzisław Adamczyk z Niegowej,

– Zygmunt Wiśniewski z Ćmińska-Wyrowce,

– Anna Szewczyk z Kamienia.

 

W konkursie gawędziarzy nagrody pieniężne do wysokości 4 000 zł zostały ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

 

Nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł, imienia swego ojca Franciszka Hodorowicza-Sewcowego, ufundował jego syn Józef Hodorowicz-Sewców.

 

  1. Kategoria młodzieżowa
  • dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z małymi spinkami góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł, otrzymują:

– Julia Majerczyk z Bukowiny Tatrzańskiej,

– Karolina Fąfrowicz z Szaflar;

  • trzy równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł, otrzymują:

– Izabela Ciszek z Szaflar,

– Grzegorz Szabla z Naszacowic,

– Adrian Najduch z Zagorzyna;

  • dwa równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po
    200 zł, otrzymują:

– Rafał Mrugała z Cichego,

– Anna Stopa z Osielca.

 

C.    Kategoria dziecięca

  • trzy równorzędne pierwsze miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi, otrzymują:

– Michał Brzyzek z Krempach,

– Anna Szpernoga z Kacwina,

– Oskar Sikorski z Brzegów;

  • cztery równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi, otrzymują:

– Maja Bimek z Dąbrówki Wielkopolskiej,

– Katarzyna Głód z Bukowiny Tatrzańskiej,

– Piotr Łażeński z Czarnego Potoku,

– Krystian Mrugała z Cichego;

  • trzeciego miejsca nie przyznano;
  • wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje:

– Ewa Górecka ze Strykowa.

 

  1. Konkurs instrumentalistów
  2. Kategoria dorosłych
  • nagrodę grand prix w postaci Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację gry na heligonce, w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną w wysokości  600 zł, otrzymuje:

– Władysław Obrzut ze Stróż;

  • siedem równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z dużymi spinkami góralskimi
    i nagrodami  pieniężnymi w wysokości po  500 zł, otrzymują:

– Grzegorz Kowalczyk z Łapsz Niżnych (skrzypce),

– Jakub Guzik z Juszczyna (heligonka, skrzypce),

– Jan Michałczak z Kościeliska (złóbcoki),

– Piotr Haza z Zakopanego (koza, piszczałki, złóbcoki, skrzypce),

– Romuald Jędraszak z Kostrzyna Wielkopolskiego (dudy),

– Krzysztof Gocał z Poronina (piszczałka, dwojnica, fujara, koza),

– Tobiasz Krzysztof z Mszany Górnej (skrzypce);

  • jedenaście równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po
    400 zł, otrzymują:

– Daniel Kübler z Igołomi (heligonka, skrzypce, fujarka),

– Jan Kuchta z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce),

– Józef Różyński z Bochni (heligonka),

– Józef Świstak z Woli Dębińskiej (heligonka),

– Henryk Gwiazda z Radomia (harmonia polska trzyrzędowa),

– Stanisław Wodnicki z Katowic (harmonia polska trzyrzędowa),

– Adam Kaiser z Przyprostyni (kozioł czarny),

– Aleksander Nowak z Osielca (heligonka),

– Janusz Turza z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce),

– Rafał Gluza ze Szczyrku (okaryna, piszczałka, skrzypce),

– Tomasz Molenda ze Zbąszynia (kozioł biały);

  • osiem równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po
    300 zł, otrzymują:

– Sławomir Kukuc z Zakopanego (skrzypce),

– Sylwester Fic z Łapsz Niżnych (skrzypce),

– Wojciech Kubasiak z Suchej Beskidzkiej (skrzypce),

– Andrzej Krzysztofiak z Koniny (skrzypce),

– Agnieszka Dusznik z Bukowska (skrzypce),

– Eugeniusz Karbownik z Rykoszyna (skrzypce),

– Kazimierz Wiśniowski ze Strzyżowa (harmonijka ustna),

– Henryk Marszał z Przewrotnego (skrzypce);

  • trzy wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

– Iwona Cichoń z Łukowicy (skrzypce),

– Weronika Kokocińska z Podmokli Małych (kozioł biały),

– Paweł Majerczyk z Zakopanego-Hrubego  (piszczałka, koza).

 

B.     Kategoria młodzieżowa

  • pierwsze miejsce, wraz z małą spinką góralską oraz nagrodą pieniężną w wysokości
    400 zł, otrzymuje:

– Mateusz Bernart z Witobla (dudy);

  • cztery równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po
    300 zł, otrzymują:

– Jan Majerczyk z Chabówki (piszczałka, koza),

– Justyna Bieniek z Lubziny (skrzypce),

– Samuel Guzik z Juszczyna (heligonka),

– Andrzej Milaniak z Niedzicy (skrzypce);

  • sześć równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł, otrzymują:

– Karol Murzydło z Zakopanego (złóbcoki, skrzypce),

– Maciej Szczecina z Zakopanego (skrzypce),

– Maksymilian Chwałkowski z Przyprostyni (klarnet),

– Weronika Kurowska ze Szczyrku (piszczałka, okaryna, skrzypce),

– Katarzyna Józefiak z Modrza (skrzypce podwiązane),

– Olga Lauba ze Zbąszynia (kozioł biały);

  • trzy wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

– Julia Dominiczak z Kościana,

– Kornelia Kleszka z Dąbrówki Wielkopolskiej (klarnet),

– Wojciech Marek ze Skawicy (heligonka).

 

C.    Kategoria dziecięca

  • cztery równorzędne pierwsze miejsca, w postaci nagród rzeczowych, otrzymują:

– Jakub Kapera z Jodłownika (heligonka),

– Marta Kosecka z Skrzętli-Rojówki (skrzypce),

– Maciej Kubasiak z Suchej Beskidzkiej (skrzypce),

– Piotr Bimek z Dąbrówki Wielkopolskiej (kozioł biały);

  • sześć równorzędnych drugich miejsc, w postaci nagród rzeczowych, otrzymują:

– Krzysztof Kubuszek z Bieńkówki (koza),

– Aleksandra Kuraś ze Skrzyszowa (skrzypce),

– Justyna Trześniewska ze Zbąszynia (mazanki),

– Jan Smreczek z Ochotnicy Górnej (skrzypce),

– Marcin Bednar z Frydmana (skrzypce),

– Zuzanna Pietraszek z Krempach (skrzypce);

  • dwa równorzędne trzecie miejsca, w postaci nagród rzeczowych, otrzymują:

– Katarzyna Kruszona z Borowa (skrzypce podwiązane),

– Oliwier Niemiec z Jasieńca (kozioł biały);

  • trzy wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

– Aleksandra Antoniak ze Szczyrku (okaryna, piszczałka, skrzypce),

– Natalia Strama ze Starego Bystrego (skrzypce),

– Krystian Luleczka z Jeziorek (sierszeńki).

 

  • Konkurs śpiewu solowego
  1. Kategoria dorosłych
  • nagrodę grand prix w postaci Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację pieśni,
    w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 600 zł, otrzymuje:

– Stanisław Tokarczyk z Nawojowej;

  • pięć równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z dużymi spinkami góralskimi
    i nagrodami pieniężnymi w wysokości  po 400 zł, otrzymują:

– Beata Bochnia z Biecza,

– Zofia Sordyl z Korbielowa,

– Martyna Żurek z Nowego Dworu,

– Monika Walas z Korczyna,

– Judyta Ptak z Jurgowa;

  • osiem równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po
    300 zł, otrzymują:

– Jan Kubik z Krościenka n. Dunajcem,

– Leszek Migacz z Niskowej,

– Marianna Śmiłowska z Marzysza,

– Julianna Adamek z Pewli Wielkiej,

– Ewa Drożniak z Maszkowa,

– Anna Dunat z Pewli Wielkiej,

– Cecylia Łabno z Zalasowej,

– Stanisław Oślizło z Jastrzębi;

  • cztery równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł, otrzymują:

– Elżbieta Młynarczyk z Morawicy,

– Krzysztof Ryndak z Siedliszowic,

– Władysława Rosół ze Studziana,

– Ireneusz Walenty Lisik z Rogoźnika k. Bobrownik;

  • wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje:

– Piotr Woźniak z Rudnika.

 

B.     Kategoria młodzieżowa

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca, wraz z małymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują:

– Kinga Ruszkiewicz ze Skawicy,

– Natalia Szostak z Zakopanego;

  • drugie miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje:

– Łukasz Bryja z Łapsz Niżnych;

  • trzeciego miejsca nie przyznano;
  • dwa wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

– Joanna Matuszek z Leśnicy,

– Natalia Śliwa z Przyprostyni,

 

C.    Kategoria dziecięca

  • pierwsze miejsce wraz z nagrodą rzeczową otrzymuje:

– Hubert Wittke z Dąbrówki Wielkopolskiej,

  • drugiego miejsca nie przyznano;
  • trzecie miejsca wraz z nagrodą rzeczową otrzymuje:

– Ewa Wojtanek z Jurgowa;

 

IV.              Konkurs śpiewu grupowego
  1. Kategoria dorosłych
  • nagrodę grand prix w postaci Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację pieśni,
    w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną w wysokości  600 zł, otrzymuje:

– żeńska grupa śpiewacza ze Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni” z Krakowa;

  • pięć równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z dużymi spinkami góralskimi
    i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł, otrzymują:

– męska grupa śpiewacza „Majdaniacy” z Majdanu-Obleszcza,

– żeńska grupa śpiewacza „Lipniczanie” z Lipnicy k. Korzennej,

– żeńska grupa śpiewacza „Syćko Gro” z Maniów,

– żeńska grupa śpiewacza z Zespołu Regionalnego „Polaniorze” z Kościeliska,

– żeńska grupa śpiewacza z Zespołu Regionalnego „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju;

  • siedem równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po
    400 zł, otrzymują:

– żeńska grupa śpiewacza z Zespołu Regionalnego „Zbyrcok” z Juszczyna,

– męska grupa śpiewacza „Bolęcanie” z Bolęcina,

– żeńska grupa śpiewacza z Zespołu Regionalnego „Gorce” z Kamienicy,

– żeńska grupa śpiewacza z Uczelnianego Zespołu Góralskiego „Młode Podhale” z Nowego Targu,

– żeńska grupa śpiewacza „Śpiywocki” z Krzeszowic,

– żeńska grupa śpiewacza „Trio” z Suwałk,

– żeńska grupa śpiewacza „Podrzewianki” z Podrzewia;

  • siedem równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po
    300 zł, otrzymują:

– żeńska grupa śpiewacza z Zespołu Regionalnego „Tatry” z Ratułowa,

– żeńska grupa śpiewacza z Zespołu Regionalnego „Cieślica” z Zawoi,

– żeńska grupa śpiewacza „Grębowianki” z Grębowa,

– męska grupa śpiewacza „Tkocze” z Wisły,

– żeńska grupa śpiewacza „Wilkowicanie” z Wilkowiska,

– męska grupa śpiewacza „Kopiénioki” z Igołomi,

– żeńska grupa śpiewacza „Potakowianki” z Potakówki;

  • dziewięć wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują grupy śpiewacze:

– żeńska grupa śpiewacza „Krasiczanki” z Krasiczyna,

– żeńska grupa śpiewacza „Górnianecki” z Górna,

– męska grupa śpiewacza „Kozierowianie” z Kozierowa,

– żeńska grupa śpiewacza „Rogozanki” z Rogoźnika

– żeńska grupa śpiewacza „Mirowianki” z Mirowa Starego,

– żeńska grupa śpiewacza „Mizerowianie” z Suszca,

– żeńska grupa śpiewacza „Perły-Sumsiodki” z Siedlca,

– żeńska grupa śpiewacza „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego,

– żeńska grupa śpiewacza „Ludowiacy od Będkowa” z Będkowa;

 

B.     Kategoria młodzieżowa
  • pierwsze miejsce, wraz z małą spinką góralską, nagrodą pieniężną w wysokości 400 zł
    i nagrodami rzeczowymi (korale i książka), otrzymuje:

– mieszana grupa śpiewacza „9sił” z Białego Dunajca;

  • cztery równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po
    300 zł, otrzymują:

– żeńska grupa śpiewacza z Zespołu Regionalnego „Juzyna” z Zawoi,

– mieszana grupa śpiewacza z Zespołu Regionalnego „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,

– mieszana grupa śpiewacza z Zespołu Regionalnego „Hajduki” z Łapsz Wyżnych,

– żeńska grupa śpiewacza „Kiyrpecki” z Łącka;

  • dwa równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł, otrzymują:

– żeńska grupa śpiewacza z Zespołu Regionalnego „Miętusianie” z Cichego,

– żeńska grupa śpiewacza z Zespołu Regionalnego „Zornica” z Zakopanego;

  • wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje:

– żeńska grupa śpiewacza z Zespołu Regionalnego „Giewont” z Zakopanego-Olczy.

 

C.    Kategoria dziecięca
  • pierwsze miejsce, wraz z nagrodą rzeczową otrzymuje:

– dziewczęca grupa śpiewacza z Zespołu Regionalnego „Mała Polana Makowska” z Makowa Podhalańskiego,

  • drugie miejsce, wraz z nagrodą rzeczową otrzymuje:

– dziewczęca grupa śpiewacza z Zespołu Regionalnego „Zbójnik” ze Skawicy;

  • trzecie miejsce, wraz z nagrodą rzeczową otrzymuje:

– dziewczęca grupa śpiewacza z Zespołu Regionalnego „Mali Miętusianie” z Cichego.

 

  1. Konkurs śpiewu drużbów weselnych i pytacy
  •             pierwszego miejsca nie przyznano;
  • dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł otrzymują:

– pytace Janusz i Krzysztof  Pilni z Leśnicy,

– drużba Rafał Kasieczka z Klęczan.

  • trzecie miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 300 zł otrzymują:

– pytace Maciej Pęksa i Kamil Kukuc z Zakopanego-Olczy.

 

  1. Konkurs na mowę starosty weselnego
  • nagrodę grand prix w postaci Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację mowy starosty weselnego, w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną w wysokości  600 zł, otrzymuje:

– Stanisław Źrałka z Piwnicznej-Zdroju;

  • pierwszego miejsca nie przyznano;
  • drugie miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł, otrzymuje:

– Michał Matys z Białki Tatrzańskiej;

  • trzecie miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje:

– Kazimierz Lassak z Krakowa.

Nagrody pieniężne dla laureatów poszczególnych konkursów do wysokości 30 000 zł ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prezentacje konkursowe podczas 51. Sabałowych Bajań  były bardzo wartościowe. Zawdzięczamy
to między innymi pracy organizatorów, którzy we współpracy z regionalnymi instytucjami kultury

w całym kraju wyszukują artystów mogących wiernie i na wysokim poziomie zaprezentować regionalne dziedzictwo – muzykę, pieśń czy gawędę. Dzięki temu bukowiański Festiwal Folkloru Polskiego jest spotkaniem mistrzów, zwycięzców wielu regionalnych imprez folklorystycznych, oraz miejscem, gdzie młodzi adepci sztuki ludowej mogą nabierać odwagi do dalszej pracy.

Dostrzegamy i doceniamy trud instruktorów i wykonawców, by występ był dopracowany pod każdym względem – regionalnego stroju, interesującego, zgodnego z tradycją repertuaru muzycznego oraz gwary w gawędach i w śpiewie.

Wyrażamy nadzieję, że także w przyszłych edycjach Sabałowych Bajań szczery, lokalny patriotyzm uczestników wspierany ambicją zwyciężenia w międzyregionalnej konfrontacji będzie przynosił jeszcze dorodniejsze owoce.

Organizatorom na czele z Dyrektorem Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Bartłomiejem Koszarkiem gratulujemy wspaniałego Festiwalu. Wyrażamy również podziękowanie konferansjerom: Janinie Wacław, Joannie Łapce, Stanisławowi Sularzowi, Januszowi Łukaszczykowi oraz Piotrowi Kurucowi, za sprawne i dowcipne prowadzenie konkursu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za trud i wysiłek włożony w jego przygotowanie
i przeprowadzenie, a także sponsorom i darczyńcom, którzy przyczynili się do uświetnienia Festiwalu. Lista sponsorów stanowi załącznik do protokołu.

 

P r o t o k ó ł z Degustacji Potraw Regionalnych, która odbyła się w dniu 12 sierpnia 2017 r.

jako impreza towarzysząca Festiwalowi Folkloru Polskiego 51. „Sabałowe Bajania”
w Bukowinie Tatrzańskiej.

Komisja Honorowa w składzie:

  1. Pan Andrzej Skupień – Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce
  2. Pan Andrzej Pietras – folklorysta, aktor
  3. Pan Ryszard Rabeszko – twórca ludowy
  4. Pani Anna Lassak – folklorystka, kierownik Zespołu Góralskiego „Hamernik”
    z Krakowa,
  5. Pan Kazimierz Lassak – folklorysta, kierownik Zespołu Góralskiego „Hamernik”
    z Krakowa

oceniła 62 potrawy regionalne przygotowane przez gaździny i zakłady gastronomiczne.

Komisja stwierdza wysoki poziom regionalnych potraw, wierność tradycji w doborze składników oraz zastosowanie tradycyjnych receptur.

Wszystkie potrawy należały do potraw wyjątkowo smacznych. Komisja postanowiła uhonorować wszystkich uczestników Degustacji pamiątkowymi nagrodami w formie „ocedzorek”:

  1. Józefa Kuruc – zupa sałatowo
  2. Małgorzata Bieniek – zupa kapuściano
  3. Zofia Budz – kluski scypane ze śliwkami susonymi i kluski scypane ze skwarkami
  4. Anna Wiśniewska – kluski scypane ze skwarkami, grulanka bukowiańsko
  5. Maria Kuchta – smolec ze skwarkami, ogórki kisone, syrnik, makowiec, marchwianka
  6. Piekarnia Tradycyjna GS Bukowina Tatrzańska Spółka z o.o. – chlyb pasterski i chlyb bukowiański
  7. Emilia Koszarek – kwaśnica z zioberkiym
  8. Maria Włodarczyk – zoproska, rolada drozdzowo z marmoladom
  9. Helena Hodorowicz – łazanki, babka drozdzowo z syrym
  10. Jolanta Górnik i Anna Mrowca – gulaś z dzicyzny, kapusta z pomidorami, potrawka myśliwska z jelynia
  11. Zofia Babiarz – kluski tarcioki z bryndzom, zupa bobowo z grulami
  12. Maria Budz – kapusta na maślonce
  13. Grażyna Bukowska – sałota, moskole z bryndzom, masłym cosnokowym i bockiym
  14. Irena Głodziak – zawijaniec z jabkiym, poncki z grul
  15. Małgorzata Mrowca – paszteciki, borsc cyrwony
  16. Grażyna Pawlikowska – kwaśnica z zioberkiym
  17. Irena Łapka i Maria Mędlak – korboce i oscypki, paszteciki z kapustom i grzybami, drozdzowka z jabkiym i krusonkom
  18. Cukiernia „Łasuch” – kołoc z syrym, makowiec, placek ze śliwkami, rogaliki drozdzowe z marmoladą, kruche z dżymym
  19. Helena Madeja – bunc
  20. Maria Cikowska – moskole z masłym cosnokowym, moskole z bryndzom
  21. Małgorzata i Kazimierz Stachoń – gulasz segedyński dziadka Mikołaja
  22. Danuta i Józef Chowaniec – tarcioki ze spyrkom
  23. Karcma „U Leśnego” – zupa oscypkowo
  24. Gospoda „U Michałków” – piyrogi z bryndzom, z miysym, kapustom i moskole
  25. Dorota Zubek – jabłecznik, ciasto kruche ze śliwkami
  26. Danuta Kuchta – moskole z masłym cosnokowym
  27. Barbara Sztokfisz – ciasto „Niebiesko Dolina”
  28. Teresa Budz – fizoły z krupami
  29. Janina Kusiołek – jabłecznik, drozdzówka ze śliwkami i borówkami
  30. Karcma „Merynos” – mielone z baraniny
  31. Teresa Bryja – moskole z masłym i bryndzom