Kwiecień 30, 2018

Protokół „Małe Bajania” 2018

Protokół
z posiedzenia Komisji Artystycznej, oceniającej występy w ramach
Przeglądu Dorobku Kulturalnego Gminy Bukowina Tatrzańska
„Małe Bajania 2018”

Bukowina Tatrzańska, 28 kwietnia 2018 r.

 

Komisja w składzie:

  1. mgr Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog
  2. mgr Dorota Majerczyk – etnolog
  3. mgr Benedykt Kafel – etnograf
  4. mgr Marek Harbaczewski – choreograf

oceniła 60 punktów programu, w tym: 13 instrumentalistów, 6 muzyk
18 śpiewaków solistów, 11 grup śpiewaczych, 11 zespołów regionalnych oraz
1 szkółkę góralskiego muzykowania i postanowiła przyznać następujące miejsca
i wyróżnienia:

W konkursie instrumentalistów:

I kategoria

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • drugie miejsce otrzymuje:

     Andrzej Krupa z zespołu „Małe Podhale” z Jurgowa (skrzypce)

  • trzeciego miejsca nie przyznano      
  • dwa równorzędne wyróżnienia otrzymują:

     Jacek Groński z zespołu „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia (skrzypce)

     Bartłomiej Czyszczoń z zespołu „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia (skrzypce)

II kategoria

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • drugiego miejsca nie przyznano
  • trzecie miejsce otrzymuje:

     Zofia Wojtas z zespołu „Małe Podhale” z Jurgowa (skrzypce)

III kategoria

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • dwa równorzędne drugie miejsca otrzymują:

     Szymon Kowalczyk z Białki Tatrzańskiej (skrzypce)

     Aleksandra Paluszek z zespołu „Ciardasie” z Czarnej Góry (skrzypce)

  • trzecie miejsce otrzymuje:

     Tymoteusz Kowalczyk z Białki Tatrzańskiej (skrzypce)

IV kategoria

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • cztery równorzędne drugie miejsca otrzymują:

     Regina Gąsienica-Giewont z zespołu „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia
(skrzypce, piszczałka)

     Dominik Kikla z zespołu „Ciardasie” z Czarnej Góry (skrzypce)

     Bartłomiej Wacław z zespołu „Koce Łapki” z Czarnej Góry (skrzypce)

–     Przemysław Chowaniec z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce)

  • dwa równorzędne trzecie miejsca otrzymują:

–     Grzegorz Dziadoń z Rzepisk (skrzypce)

     Anna Łukaszczyk z zespołu „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia (skrzypce)

W konkursie muzyk:

II kategoria

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • drugiego miejsca nie przyznano
  • trzecie miejsce otrzymuje:

    muzyka zespołu „Małe Podhale” z Jurgowa

III kategoria

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • dwa równorzędne drugie miejsca otrzymują:

     muzyka „Dusa w pudle” z Białki Tatrzańskiej

     muzyka zespołu „Ciardasie” z Czarnej Góry   

  • trzeciego miejsca nie przyznano
  • wyróżnienie otrzymuje:

     muzyka zespołu „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia

IV kategoria

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • drugie miejsce otrzymuje:

     muzyka zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej

  • trzecie miejsce otrzymuje:

     muzyka zespołu „Podhale Grupa Spiska” z Jurgowa

W konkursie śpiewu solowego:

I kategoria

  • cztery równorzędne pierwsze miejsca otrzymują:

     Julia Łapka z zespołu „Orlynta” im. Anny Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej

     Anna Gąsienica-Giewont z zespołu „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia

     Anna Budrzeńska z zespołu „Orlynta” im. Anny Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej

     Agnieszka Babiarz z zespołu „Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej

  • cztery równorzędne drugie miejsca otrzymują:

     Jan Gąsienica z zespołu „Orlynta” im. Anny Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej
     Honorata Koszarek z zespołu „Mali Wiyrchowianie” z  Bukowiny Tatrzańskiej

     Weronika Dziedzic z zespołu „Mali Wiyrchowianie” z  Bukowiny Tatrzańskiej

     Kinga Chlebek z zespołu „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia

  • trzecie miejsce otrzymuje:

     Kacper Chrobak z zespołu „Mali Brzegowianie” z Brzegów

II kategoria

  • pierwsze miejsce otrzymuje:

     Alicja Korkosz z zespołu „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

  • cztery równorzędne drugie miejsca otrzymują:

     Ewa Wojtanek z zespołu „Małe Podhale” z Jurgowa

–     Anna Grochola z zespołu „Mali Wiyrchowianie” z  Bukowiny Tatrzańskiej

     Gabriela Rusnak z zespołu „Małe Podhale” z Jurgowa

     Karolina Bizub z zespołu „Koce Łapki” z Czarnej Góry

  • dwa równorzędne trzecie miejsca otrzymują:

     Grzegorz Wojtanek z zespołu „Mali Brzegowianie” z Brzegów

     Zofia Wacław z zespołu „Koce Łapki” z Czarnej Góry

III kategoria

  • pierwsze miejsce otrzymuje:

     Gabriela Chowaniec z zespołu „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej

  • drugie miejsce otrzymuje:

     Agnieszka Malec z zespołu „Trzy Potoki” z Rzepisk

  • trzeciego miejsca nie przyznano

 

W konkursie grup śpiewaczych:

I kategoria

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • drugie miejsce otrzymuje:

     grupa „Zingierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej

  • dwa równorzędne trzecie miejsca otrzymują:

     grupa „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia

     grupa „Małe Brzegowianki” z Brzegów (czteroosobowa)

  • wyróżnienie otrzymuje:

     grupa „Małe Brzegowianki” z Brzegów (pięcioosobowa)

II kategoria

  • trzy równorzędne pierwsze miejsca otrzymują:

     grupa „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej

–     duet śpiewaczy „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

     duet śpiewaczy „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia

  • drugiego miejsca nie przyznano
  • trzecie miejsce otrzymuje:

     grupa „Mali Brzegowianie” z Brzegów

III kategoria

  • pierwsze miejsce otrzymuje:

     grupa „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej

  • drugie miejsce otrzymuje:

     grupa „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

  • trzeciego miejsca nie przyznano

IV kategoria

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • drugie miejsce otrzymuje:

     grupa „Ślebodni” z Leśnicy Gronia

Komisja Artystyczna wyróżniła zespoły:

  • Zespół Regionalny „Małe Podhale” z Jurgowa – za wprowadzenie dziecięcych, starannie dobranych codziennych ubiorów;
  • Zespół Regionalny „Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej – za śpiew i roztańczenie grupy;
  • Zespół Regionalny „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej – za reżyserię, dobry śpiew i taniec;
  • Zespół Regionalny „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia – za dobrą koncepcję programu i ubiory;
  • Zespół Regionalny „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia – za spontaniczne wykonanie programu;
  • Zespół Regionalny „Mali Brzegowianie” z Brzegów – za włączenie do programu zabaw dziecięcych, dobry taniec chłopców;
  • Zespół Regionalny „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej – za podjęcie tematu, dobry śpiew i właściwe ubiory;
  • Zespół Regionalny „Orlynta” im. Anny Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej – za wprowadzenie do programu zabaw dziecięcych i dobry śpiew;
  • Zespół Regionalny „Ciardasie” z Czarnej Góry – za opracowanie tańców zabawowych;
  • Zespół Regionalny „Koce Łapki” z Czarnej Góry – za udział w „Małych Bajaniach”;
  • Zespół Regionalny „Trzy Potoki” z Rzepisk – za poszukiwanie tematu widowiska scenicznego;

Dodatkowo Komisja w sposób szczególny wyróżnia Nagrodą Specjalną szkółkę góralskiego muzykowania z zespołu „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej ­– doceniając prace włożoną w przekazywanie tradycji muzycznych najmłodszemu pokoleniu.

Komisja z zadowoleniem stwierdza, że zespoły przygotowały programy
„z treścią”, które ukazują właściwe umiejscowienie dziecka w folklorze, z wyjątkiem zespołu „Koce Łapki” z Czarnej Góry.

W przyszłorocznej edycji Przeglądu Komisja proponuje przygotowanie widowisk, które będą oparte o folklor dziecięcy. Komisja wnioskuje by w kolejnych edycjach „Małych Bajań” zespoły typowały nie więcej niż po jednym reprezentancie w każdej kategorii wiekowej poszczególnych konkursów.

Do udziału w Festiwalu Folkloru Polskiego 52. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej typujemy laureatów pierwszych miejsc z kategorii III i IV poszczególnych konkursów.

Serdecznie dziękujemy organizatorom 33. Przeglądu Dorobku Kulturalnego Gminy Bukowina Tatrzańska „Małe Bajania 2018”, szczególnie pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury na czele z dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem,  za  ogrom pracy, troskę okazywaną uczestnikom i wyjątkowo serdeczną atmosferę. Wyrażamy również podziękowanie konferansjerowi Januszowi Łukaszczykowi za sprawny sposób prowadzenia wydarzenia.

Na tym protokół zakończono i podpisano.

Bukowina Tatrzańska, 29 kwietnia 2018 r.