Luty 17, 2019

Protokół posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej popis par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego,

Protokół posiedzenia Komisji Artystycznej
oceniającej popis par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego,
który odbył się w ramach 47. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej
w dniach 14-16 lutego 2019 r.

Komisja w składzie:

  1. Aleksandra Bogucka
  2. Dorota Majerczyk
  3. Józef Pitoń
  4. Jan Stachoń
  5. Stanisław Bachleda
  6. Stanisław Łukaszczyk-Kołoc

oceniła  45 par tanecznych, w tym 18 par tanecznych w I kategorii wiekowej, 18 par tanecznych w II kategorii wiekowej, 9 par tanecznych w III kategorii wiekowej oraz
9 zespołów w konkursie tańca zbójnickiego.

W I kategorii wiekowej (16 – 21 lat) specjalnym dyplomem wyróżniono następujące pary taneczne:

  • Gabriel Hodorowicz i Julia Majerczyk z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
  • Mateusz Sołtys i Anna Krzysik z zespołu „Hajduki” z Łapsz Wyżnych,
  • Przemysław Wach i Wiktoria Krawczyk z zespołu „Góralsko Brać” z Łopusznej,
  • Jan Stanuch i Anna Stanuch z zespołu im. Klimka Bachledy z Zakopanego,
  • Piotr Majerczyk i Karolina Cachro z zespołu „Białodunajcanie” z Białego Dunajca,
  • Krzysztof Karpiel i Weronika Waliczek z zespołu „Białodunajcanie” z Białego Dunajca,
  • Maciej Tylka i Izabela Zając z zespołu „Góralsko Brać” z Łopusznej,
  • Karol Krzysik i Katarzyna Błazoszek z zespołu „Hajduki” z Łapsz Wyżnych,
  • Mirosław Kita i Patrycja Pogwizd z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka.

W II kategorii wiekowej (22 – 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne:

  • Michał Trybuła i Anna Budrzeńska z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
  • Dawid Sołtys i Dominika Krzysik z zespołu „Hajduki” z Łapsz Wyżnych,
  • Łukasz Strama i Alicja Masny z zespołu im. Klimka Bachledy z Zakopanego,
  • Sławomir Gałysa i Aleksandra Pasoń-Misterka z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka,
  • Krzysztof Pietraszek i Barbara Świec z zespołu „Dolina” z Krempach,
  • Łukasz Krzysik i Leszka Kłak z zespołu „Hajduki” z Łapsz Wyżnych,
  • Mariusz Bochenek i Daria Lizoń z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka,
  • Marcin Stopka i Katarzyna Kudasik-Zasadnia z zespołu „Śwarni” z Nowego Targu.

W III kategorii wiekowej (powyżej 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne.

  • Zygmunt Wiśniewski i Paulina Kucewicz z ZPiT „Sorbin” z Sorbina,
  • Jan Kubik i Katarzyna Szczepaniak z zespołu „Pieniny” z Krościenka n/D,
  • Robert Majerczak i Agata Sobkowiak z zespołu „Pieniny” z Krościenka n/D,
  • Bogusław Kyrcz i Teresa Kyrcz z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka,
  • Stanisław Cachro i Małgorzata Dzierzęga z zespołu „Białodunajcanie” z Białego Dunajca,
  • Robert Dzioboń i Marzena Gubała z zespołu „Śwarni” z Nowego Targu.

Wyróżnienie dla najlepszej tancerki w postaci dyplomu otrzymują:

  • Karolina Cachro z zespołu „Białodunajcanie” z Białego Dunajca,
  • Weronika Waliczek z zespołu „Białodunajcanie” z Białego Dunajca,
  • Izabella Zając z zespołu „Góralsko Brać” z Łopusznej,
  • Katarzyna Błazoszek z zespołu „Hajduki” z Łapsz Wyżnych,
  • Karolina Kułach z zespołu „Regle” z Poronina,
  • Aleksandra Kopeć z zespołu „Hamernik” z Krakowa,
  • Aleksandra Pasoń-Misterka z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka,
  • Barbara Świec z zespołu „Dolina” z Krempach,
  • Katarzyna Kudasik-Zasadnia z zespołu „Śwarni” z Nowego Targu,
  • Ewa Piszczek z zespołu „Skalni” z Krakowa.

W konkursie tańca zbójnickiego wzięło udział 9 zespołów.

Nagrody regulaminowe otrzymali:

– pierwsze miejsce wraz z Ciupagą Zbójnicką i nagrodą pieniężną w wysokości  1 400 zł otrzymują:

  • Strażacy OSP Bukowina Tatrzańska.

– drugie miejsce wraz z Ciupagą Bacowską i nagrodą pieniężną w wysokości 1 000 zł otrzymuje:

  • Zespół im. Klimka Bachledy z Zakopanego.

– trzecie miejsce wraz z Ciupagą Juhaską i nagrodą pieniężną w wysokości po 800 zł otrzymują:

  • Zespół „Górale Łąccy” z Łącka,
  • Zespół „Watra” z Czarnego Dunajca.

Wyróżnienia w postaci dyplomów i nagród pieniężnych w wysokości po 500 zł otrzymują:

  • Zespół „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
  • Zespół „Zbójecko Familia” z Gminy Czarny Dunajec,
  • Zespół „Białodunajcanie” z Białego Dunajca,
  • Zespół „Góralsko Brać” z Łopusznej.

Komisja uważa, że poziom tegorocznego konkursu tańca zbójnickiego był zróżnicowany, natomiast poziom artystyczny pokazów par tanecznych z Podhala, w odniesieniu do lat poprzednich był niezadowalający z wyjątkiem wyróżnionych tancerek. W dalszym ciągu Komisja zachęca tancerzy do starannego przygotowania poszczególnych obyczajów tanecznych, które oprócz dobrej techniki ukażą właściwą istotę i charakter tańca góralskiego. Zwracamy uwagę, że uczestnicy popisu par tanecznych powinni prezentować poziom adekwatny do rangi Ogólnopolskiego Konkursu.

Komisja przypomina, że w konkursie tańca zbójnickiego mogą brać udział zespoły w składzie nie większym niż 10 osób oraz muzyka do 5 osób.

Dziękujemy wszystkim pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury, na czele
z Dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem, za sprawną organizację i miłą atmosferę w czasie trwania imprezy.

Dziękujemy konferansjerom: Janinie Paluch-Wacław, Joannie Łapce, Stanisławowi Sularzowi, Januszowi Łukaszczykowi oraz Piotrowi Kurucowi – za prowadzenie imprezy w miłej atmosferze.

Na tym protokół zakończono i podpisano.

Bukowina Tatrzańska, 16 lutego 2019 r.