Maj 4, 2019

„Małe Bajania” – Protokół Komisji Artystycznej

Protokół
z posiedzenia Komisji Artystycznej, oceniającej występy w ramach
34. Przeglądu Gminnych Zespołów Regionalnych
„Małe Bajania 2019”

Bukowina Tatrzańska, 2 maja 2019 r.

 

Komisja w składzie:

  1. dr Dorota Majerczyk – etnolog
  2. mgr Benedykt Kafel – etnograf
  3. mgr Marek Harbaczewski – choreograf

oceniła 53 punkty programu, w tym: 9 instrumentalistów, 6 muzyk, 17 śpiewaków solistów,
9 grup śpiewaczych, 9 zespołów regionalnych oraz 3 szkółki góralskiego muzykowania
i postanowiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

 

W konkursie instrumentalistów:

I kategoria

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • drugiego miejsca nie przyznano
  • trzeciego miejsca nie przyznano
  • wyróżnienie otrzymuje:

     Jacek Groński z zespołu „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia

II kategoria

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • drugiego miejsca nie przyznano
  • cztery równorzędne trzecie miejsca otrzymują:

–     Anna Łukaszczyk z zespołu „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia
–     Antoni Szewczyk z zespołu „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia
–     Benedykt Koszarek z zespołu „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
–     Piotr Bryniarski z Białki Tatrzańskiej

III kategoria

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • dwa równorzędne drugie miejsca otrzymują:

     Anna Majerczyk z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
–     Tymoteusz Kowalczyk z Białki Tatrzańskiej

  • trzecie miejsce otrzymuje:

–     Szymon Kowalczyk z Białki Tatrzańskiej

IV kategoria

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • drugie miejsce otrzymuje:

     Aleksandra Paluszek z zespołu „Ciardasie” z Czarnej Góry

W konkursie muzyk:

II kategoria

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • drugiego miejsca nie przyznano
  • trzecie miejsce otrzymuje:

–     muzyka zespołu „Małe Podhale” z Jurgowa

III kategoria

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • dwa równorzędne drugie miejsca otrzymują:

–     muzyka zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
–     muzyka z Białki Tatrzańskiej

  • trzecie miejsce otrzymuje:

–     muzyka zespołu „Podhale Grupa Spiska” z Jurgowa

W konkursie śpiewu solowego:

I kategoria

  • pierwsze miejsce otrzymuje:

–     Agnieszka Babiarz z zespołu „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

  • cztery równorzędne drugie miejsca otrzymują:

     Honorata Koszarek z zespołu „Mali Wiyrchowianie” z  Bukowiny Tatrzańskiej
–     Nadia Baran z zespołu „Małe Podhale” z Jurgowa
–     Julia Wacław z zespołu „Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej
–     Oliwia Kowalczyk z zespołu „Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej

  • trzecie miejsce otrzymuje:

–     Marcelina Kowal z zespołu „Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej

II kategoria

  • pięć równorzędnych pierwszych miejsc otrzymują:

–     Anna Pracuch z zespołu „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
–     Karolina Kramarz z zespołu „Orlynta” im. Anny Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej
–     Magdalena Wilczek z zespołu „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia
–     Katarzyna Głód z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
–     Katarzyna Buńda z zespołu „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

  • drugie miejsce otrzymuje:

–     Weronika Zubek z zespołu „Mali Brzegowianie” z Brzegów 

  • trzecie miejsce otrzymuje:

–     Anna Grochola z zespołu „Trzy Potoki” z Rzepisk

III kategoria

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca otrzymują:

–     Karolina Bizub z zespołu „Koce Łapki” z Czarnej Góry
–     Agnieszka Malec z zespołu „Trzy Potoki” z Rzepisk

  • drugie miejsce otrzymuje:

–     Gabriela Chowaniec z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej

  • trzecie miejsce otrzymuje:

–     Zofia Wacław z zespołu „Koce Łapki” z Czarnej Góry

W konkursie grup śpiewaczych:

I kategoria

  • pierwsze miejsce otrzymuje:

–     grupa „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

  • dwa równorzędne drugie miejsca otrzymują:

–     grupa „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia
–     grupa „Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej

  • trzecie miejsce otrzymuje:

–     grupa „Małe Brzegowianki” z Brzegów

II kategoria

  • pierwsze miejsce otrzymuje:

–     grupa „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej

  • dwa równorzędne drugie miejsca otrzymują:

–     duet śpiewaczy „Małe Podhale” z Jurgowa
–     grupa „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej

  • trzeciego miejsca nie przyznano
  • wyróżnienie otrzymuje:

–     grupa „Małe Brzegowianki” z Brzegów

III kategoria

  • pierwsze miejsce otrzymuje:

–     grupa „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej

IV kategoria

  • pierwsze miejsce otrzymuje:

–     grupa „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia

Komisja Artystyczna wyróżniła zespoły:

  • Zespół Regionalny „Ciardasie” z Czarnej Góry – za pokaz tradycyjnych tańców spiskich oraz włączenie do programu dziecięcych zabaw;
  • Zespół Regionalny „Koce Łapki” z Czarnej Góry – za próbę odejścia od schematu programu opartego wyłącznie na tańcach;
  • Zespół Regionalny „Orlynta” Anny Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej – za podjęcie właściwego kierunku pracy z najmłodszymi dziećmi;
  • Zespół Regionalny „Trzy Potoki” z Rzepisk – za wprowadzenie do programu dziecięcych zabaw, dobry śpiew i taniec;
  • Zespół Regionalny „Małe Podhale” z Jurgowa – za dobrą reżyserię programu
    i właściwe ubiory, dostosowane do tematu widowiska;
  • Zespół Regionalny „Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej – za podjęcie właściwego kierunku pracy z najmłodszymi dziećmi;
  • Zespół Regionalny „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej – za reżyserię, bardzo dobry śpiew i taniec;
  • Zespół Regionalny „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia – za ciekawe zabawy dziecięce oraz zróżnicowane ubiory;
  • Zespół Regionalny „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej – za logiczne przeprowadzenie tematu widowiska, bardzo dobry śpiew i spontaniczność zabaw.

Komisja docenia pracę włożoną w przygotowanie prezentacji muzycznych szkółek działających przy zespołach regionalnych z Bukowiny Tatrzańskiej, Jurgowa i Leśnicy-Gronia. W związku z tym, że ich powiększony skład instrumentalny odbiega od tradycyjnego, Komisja nie poddała ich ocenie konkursowej. Kwalifikacji nie podlega również kapela „Ciardasie”, w której prymistą był instruktor prowadzący grupę.

Do udziału w Festiwalu Folkloru Polskiego 53. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej typujemy laureatów pierwszych miejsc z kategorii III i IV poszczególnych konkursów.

Serdecznie dziękujemy organizatorom 34. Przeglądu Gminnych Zespołów Regionalnych „Małe Bajania 2019”, szczególnie pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” na czele z dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem,  za  ogrom pracy, troskę okazywaną uczestnikom i wyjątkowo serdeczną atmosferę. Wyrażamy również podziękowanie Joannie Łapce, za sprawny sposób prowadzenia wydarzenia.