• Wyróżnienie dla płyty „Stanisława Galica - Górkiewicz. Nuty serdecne​

  dodano dnia: 2 kwietnia 2020 / 12:50

  Płyta „Stanisława Galica - Górkiewicz. Nuty serdecne​" otrzymała wyróżnienie w Fonogramie Źródeł - konkursie Polskiego Radia. Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł to dwa konkursy, które zestawiają najlepsze polskie płyty z muzyką folkową i tradycyjną, wydane w minionym roku.  Towarzyszą one corocznie Folkowemu Festiwalowi Polskiego Radia zatytułowanemu "Nowa Tradycja".   
  Więcej informacji o płycie znajduje się we wcześniejszym wpisie  pod linkiem: http://domludowy.pl/aktu…/co-slychac-w-domu-ludowym/420.html

   

   

  Zobacz więcej
 • Spektakle Regionalnego Zespołu Teatralnego w fotograficznych wspomnieniach

  dodano dnia: 1 kwietnia 2020 / 11:56

  W ramach akcji #zostanwdomu lub jak kto woli #łostońwchałpie na naszym profilu Facebook-owym będziemy umieszczać fotograficzne wspomnienia ze spektakli wystawionych przez Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka. 

  Zobacz więcej
 • Odszedł Władysław Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej, znany twórca ludowy, rzeźbiarz

  dodano dnia: 30 marca 2020 / 11:53

  Władysław Koszarek urodził się 12 lipca 1929 roku. Rzeźby w drewnie uczył się od swego ojca Romana Koszarka. Przedwczesna śmierć ojca sprawiła, że 5-letni Władysław musiał pomagać w utrzymaniu całej rodziny. Po ojcu odziedziczył warsztat, dłuta snycerskie i wielki talent. W trzeciej klasie szkoły podstawowej na skutek nieszczęśliwego wypadku stracił wzrok. Pobyt w szpitalu w Krakowie zbiegł się z wybuchem II wojny światowej. Lekarze postanowili usunąć jedno oko. Matka Władysława nie wyraziła zgody na operację i zawierzyła syna Matce Boskiej Jaworzyńskiej. Przemywała mu oczy cudowną wodą ze źródełka. Władysław odzyskał wzrok i od tego czasu jego twórczość skupiła się wokół kultu Królowej Tatr. Spod jego dłuta wyszły m.in.: figurka MB Jaworzyńskiej w kapliczce stojącej w miejscu objawienia na Wiktorówkach, figurka MB od Szczęśliwych Powrotów przy Morskim Oku, duża rzeźba Królowej Tatr w bukowiańskim kościele, pieta w krypcie pod kościołem, kilkumetrowa figura św. Józefa umiejscowiona w szczycie nowego kościoła. Figurki MB Jaworzyńskiej, Chrystusa Frasobliwego znajdują się również na bukowiańskim cmentarzu, w przydrożnych kapliczkach i w domach prywatnych. Wszystkie wykonane są niezwykle starannie, z ogromną dbałością o szczegóły. Trwały ślad swojej twórczości zostawił również w bukowiańskim Domu Ludowym, gdzie obok prac Romana Koszarka odnajdziemy również prace Władysława m.in. malowane na szkle lampiony.

  Władysław Koszarek był jednym z najstarszych artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Lublinie. Brał udział w wielu wystawach, a jego rzeźby zdobią dziś muzea, galerie i zbiory prywatne zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Zmarł 27 marca 2020 roku w wieku 90 lat.

  Czytaj więcej
 • Sukces na ogólnopolskim konkursie plastycznym

  dodano dnia: 25 marca 2020 / 9:24

  Nasi młodsi uczniowie z sekcji malarstwa na szkle wzięli udział w ogólnopolskim konkursie pt. „Bohaterowie czeskich bajek”. 

  Czytaj więcej
 • Dodatkowe warsztaty w Szkole Ginących Zawodów

  dodano dnia: 17 marca 2020 / 9:34

  Bardzo miło nam poinformować, że otrzymaliśmy dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska na dodatkowe zajęcia w Szkole Ginących Zawodów. 

  Szczegóły dotyczące rodzajów zajęć, ich harmonogramu oraz sposobu rekrutacji przedstawimy w przeciągu najbliższego miesiąca. 

  Czytaj więcej
 • OD 12 MARCA ZAJĘCIA ODWOŁANE

  dodano dnia: 11 marca 2020 / 14:36

  Rządowy sztab kryzysowy z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego podjął, mającą na celu zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa, decyzję o czasowym zamknięciu instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego.

  W związku z powyższym wszystkie wydarzenia oraz zajęcia organizowane przez naszą instytucję są odwołane!

  Czytaj więcej
 • Nuty Stanisławy Galicy - Górkiewicz utrwalone na płycie

  dodano dnia: 24 lutego 2020 / 10:1

  W sobotę 22 lutego w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” odbyła się promocja płyty CD „Stanisława Galica - Górkiewicz. Nuty serdecne​".

  Czytaj więcej
 • „Zimowa przygoda z folklorem” dobiegła końca

  dodano dnia: 19 lutego 2020 / 9:1

  Podczas ferii zimowych Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” zaprosiło turystów (i nie tylko) na zajęcia plastyczne. W każdy wtorek dzieci i młodzież poznawały kulturę góralską wykonując: obrazki na szkle i na płótnie, parzenice i rozety z masy solnej, kule śniegowe „ze smreckami” i owieczkami. Zabawa podobała się i małym i dużym – chętnie w warsztatach uczestniczyli nawet dorośli.

  Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i już dziś zapraszamy na „Wakacyjne śpasy” latem. Szczegółów szukajcie w czerwcu na naszej stronie. 

  Czytaj więcej
 • 48. Góralski Karnawał przeszedł do historii

  dodano dnia: 11 lutego 2020 / 9:31

  W niedzielę zakończył się trwający 4 dni 48. Góralski Karnawał. Na bukowiańskiej scenie zaprezentowało się 46 grup kolędniczych.

  Czytaj więcej
 • 48. Góralski Karnawał czas zacząć!

  dodano dnia: 7 lutego 2020 / 13:19

  6 lutego paradnym przejazdem zaprzęgów przez Bukowinę Tatrzańską został zainaugurowany 48. Góralski Karnawał – wydarzenie skupiające miłośników kultury ludowej, kolędowania, tańca i dobrej zabawy.

  Czytaj więcej
 • Piyknie pytomy na 48. Góralski Karnawał

  dodano dnia: 5 lutego 2020 / 9:7

  razym z nasym patronym medialnym

  Czytaj więcej
 • 3 PRZEDSTAWIENIA 1 CEL

  dodano dnia: 5 lutego 2020 / 8:53

  Pod takim hasłem w dniach od 29 do 30 stycznia w Domu Ludowym zostały wystawione 3 spektakle: „Baby i dezerterzy” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej, jasełka zatytułowane „Jak udaremniono zamach na małego Jezuska” w wykonaniu grupy aktorów amatorów z Dębna Podhalańskiego oraz sztuka „Jędrzej Wierch i paragrafy” w wykonaniu zespołu regionalnego „Ślebodni” z Leśnicy - Gronia. Wszystkie grupy połączył jeden cel - pomoc w leczeniu dwunastoletniego Danielka Walusia z Leśnicy, który zmaga się z bardzo ciężką chorobą. Danielek został zakwalifikowany do specjalnej terapii, którą musi odbyć w Barcelonie

  Czytaj więcej
 • „Mali Wiyrchowianie” dla Babć i Dziadków

  dodano dnia: 21 stycznia 2020 / 11:30

  W niedzielne popołudnie 19 stycznia 2020 roku w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej, miał miejsce wyjątkowy koncert. Z okazji Dnia Babci i Dziadka, Zespół Góralski „Mali Wiyrchowianie” zaprosił wszystkich na wspólne kolędowanie pt. „Zabłysła gwiozdecka nad Tatrami”. Ze sceny popłynęły kolędy i pastorałki, które w tym dniu zabrzmiały wyjątkowo rodzinnie. Nie zabrakło też łamania się opłatkiem, tradycyjnych powinszowań noworocznych, góralskiej poezji oraz niespodzianki – łakoci „na osłode zycio” dla wszystkich gości.

  Czytaj więcej
 • Sezon teatralny w pełni

  dodano dnia: 10 stycznia 2020 / 13:48

  Za nami widowisko „Wesele góralskie z kolędą” w wykonaniu Góralskiego Zespołu „Wiyrchowianie” i Regionalnego Zespołu Teatralnego z Bukowiny Tatrzańskiej oraz fredrowska komedia w adaptacji Jana Gutta-Mostowego pt. „Baby i dezerterzy”. 

  Czytaj więcej
 • Dołącz do naszej ekipy!

  dodano dnia: 10 grudnia 2019 / 11:35

                                                                                     

  Czytaj więcej