Protokół posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej popis par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego, który odbył się w ramach 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej w dniach 6-8 lutego 2020 r.

 

Komisja w składzie:

1.      Dorota Majerczyk

2.      Józef Pitoń

3.      Stanisław Bachleda

4.      Stanisław Łukaszczyk-Kołoc

5.      Stanisław Trebunia-Tutka

 

oceniła 59 par tanecznych, w tym 27 par tanecznych w I kategorii wiekowej, 23 pary taneczne w II kategorii wiekowej, 9 par tanecznych w III kategorii wiekowej oraz 10 zespołów w konkursie tańca zbójnickiego.

 

W I kategorii wiekowej (16 - 21 lat) specjalnym dyplomem wyróżniono następujące pary taneczne:

 

·         Łukasz Kostecki i Patrycja Pańszczyk z zespołu „Białodunajcanie” z Białego Dunajca,

·         Dawid Bugaj i Aleksandra Kopeć z zespołu „Hamernik” z Krakowa,

·         Łukasz Burdyl i Natalia Kamińska z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,

·         Krzysztof Lichaj i Kinga Dziedzic z zespołu „Śwarni” z Nowego Targu.

·         Piotr Majerczyk i Joanna Pawlikowska z zespołu „Białodunajcanie” z Białego Dunajca,

·         Damian Mrawczak i Katarzyna Kaczmarczyk z zespołu „Zielony Jawor” z Krempach,

·         Paweł Skupień i Weronika Cukier z zespołu „Skalni” z Krakowa.

·         Jakub Gąsienica-Fronek i Katarzyna Bzdyk z zespołu im. Klimka Bachledy z Zakopanego,

·         Szymon Waliczek i Weronika Waliczek z Oddziału ZP w Białym Dunajcu,

·         Robert Labuda i Julia Molitorys z zespołu „Bystry Potok” z Kacwina,

·         Piotr Bigos i Natalia Szaflarska z zespołu „Bystry Potok” z Kacwina,

·         Paweł Głód i Aleksandra Kamińska z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,

·         Krzysztof Szostak i Natalia Trebunia z zespołu „Zbójnicek” z Zębu.

 

W II kategorii wiekowej (22 - 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne:

 

·         Klemens Słodyczka i Regina Gąsienica-Giewont z zespołu „Zbójnicek” z Zębu,

·         Klemens Łukaszczyk i Katarzyna Łukaszczyk z zespołu „Zbójnicek” z Zębu,

·         Marcin Trebunia i Marta Kula z zespołu „Skalni” z Krakowa,

·         Artur Majerczak i Natalia Chrobak z zespołu „Pieniny” z Krościenka n/D,

·         Jan Styrczula i Dorota Zatłoka z zespołu „Watra” z Czarnego Dunajca,

·         Robert Rzepka i Katarzyna Miętus z zespołu „Watra” z Czarnego Dunajca,

·         Marcin Bigos i Małgorzata Trybuła z zespołu „Bystry Potok” z Kacwina,

·         Gabriel Hodorowicz i Natalia Bartol z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,

·         Mirosław Lassak i Weronika Lassak z zespołu „Hamernik” z Krakowa,

·         Daniel Szewczyk i Natalia Truta z zespołu „Młode Podhale” z Nowego Targu,

·         Jan Malacina i Małgorzata Malacina z Oddziału ZP w Poroninie,

·         Mariusz Bochenek i Daria Kurnyta z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka,

·         Michał Trybuła i Anna Budrzeńska z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,

·         Marcin Stopka i Mariola Budz z zespołu „Śwarni” z Nowego Targu,

·         Mariusz Witowski i Agata Dziedzic z zespołu „Dolina Dunajca” z Nowego Sącza,

·         Janusz Gaculak i Aneta Bryja z zespołu „Zohylina” z Boru,

·         Bartosz Cieśniarski i Berenika Głuch z zespołu „Hamernik” z Krakowa,

·         Marcin Faron i Kamila Rams z zespołu „Dolina Dunajca” z Nowego Sącza,

·         Michał Sieczka-Gładczan i Maria Sieczka-Gładczan z Zakopanego.

 

W III kategorii wiekowej (powyżej 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne.

 

·         Tomasz Słodyczka i Małgorzata Słodyczka z zespołu „Zbójnicek” z Zębu,

·         Sławomir Stoch i Barbara Polak z zespołu „Zbójnicek” z Zębu,

·         Robert Majerczak i Agata Sobkowiak z zespołu „Pieniny” z Krościenka n/D,

·         Bogusław Kyrcz i Teresa Kyrcz z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka,

·         Bogdan Grygus i Urszula Sobolak z zespołu „Zielony Jawor” z Krempach,

·         Sławomir Lassak i Monika Lassak z zespołu „Hamernik” z Krakowa,

·         Sławomir Gałysa i Aleksandra Pasoń-Misterka z zespołu „Kiyrpecki” z Łącka,

·         Robert Dzioboń i Marzena Gubała z zespołu „Śwarni” z Nowego Targu.

 

Wyróżnienie dla najlepszej tancerki w postaci dyplomu otrzymują:

 

·         Patrycja Pańszczyk z zespołu „Białodunajcanie” z Białego Dunajca

·         Aleksandra Kopeć z zespołu „Hamernik” z Krakowa,

·         Paulina Świder z zespołu „Zbójnicek” z Zębu,

·         Dorota Zatłoka z zespołu „Watra” z Czarnego Dunajca,

·         Małgorzata Trybuła z zespołu „Bystry Potok” z Kacwina,

·         Natalia Bartol z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,

·         Anna Skupień z zespołu „Młode Podhale” z Nowego Targu.

 

W konkursie tańca zbójnickiego wzięło udział 10 zespołów.
 

Nagrody regulaminowe otrzymali:
- pierwsze miejsce wraz z Ciupagą Zbójnicką i nagrodą pieniężną w wysokości  1 500 zł otrzymuje:

·         zespół „Zbójnicek” z Zębu.

 

- drugie miejsce wraz z Ciupagą Bacowską i nagrodą pieniężną w wysokości 1 000 zł otrzymuje:

·         zespół „Watra” z Czarnego Dunajca.

 

- dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z Ciupagami Juhaskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po  800 zł otrzymują:

·         zespół im. Klimka Bachledy z Zakopanego,

·         zespół „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

 

Wyróżnienia w postaci dyplomów i nagród pieniężnych w wysokości po 500 zł otrzymują:

·         zespół „Białodunajcanie” z Białego Dunajca,

·         zespół „Górale Łąccy” z Łącka,

·         zespół „Hamernik” z Krakowa.

 

Nagrody pieniężne dla laureatów w konkursie tańca zbójnickiego do wysokości 5 000 zł ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Józef Pitoń i Maria Koperska wystąpili w popisie par tanecznych poza konkursem. Komisja składa serdeczne podziękowanie Józefowi Pitoniowi, za wieloletni udział i wspaniały pokaz tradycyjnego tańca podhalańskiego, który stanowi wzór do naśladowania dla następnych pokoleń tancerzy.

Z okazji jubileuszu 65-lecia powstania Grupy Podhalańskiej GOPR, pieniński zespół Zbójników-Ratowników GOPR przygotował specjalny pokaz tańca zbójnickiego. Komisja dziękuje za trud włożony w przygotowanie prezentacji, zaś Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Bartłomiej Koszarek przyznaje im pamiątkowy dyplom.

Komisja uważa, że poziom tegorocznego konkursu tańca zbójnickiego i pokazów par tanecznych był dobry. W dalszym ciągu Komisja zachęca tancerzy do starannego przygotowania poszczególnych obyczajów tanecznych, które oprócz dobrej techniki ukażą właściwą istotę i charakter tańca góralskiego.

Dziękujemy wszystkim pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, na czele z Dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem, za sprawną organizację i miłą atmosferę w czasie trwania wydarzenia.

Dziękujemy konferansjerom: Janinie Paluch-Wacław, Joannie Łapce, Stanisławowi Sularzowi, Januszowi Łukaszczykowi oraz Piotrowi Kurucowi - za prowadzenie imprezy w miłej atmosferze.