• Dom Ludowy fepopcpionpl-1rgb

  Mobilna Wędzarnia Kultury

  dodano dnia: 15 września 2021 / 15:0

  Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy" realizuje projekt grantowy Konwersja cyfrowa domów kultury dofinansowany z Funduszy Europejskich, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy 20220926200739-dsc2900--mini

  Spotkanie po 50. latach

  dodano dnia: 28 września 2022 / 14:20

  W poniedziałek 26 września w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” odbyło się spotkanie z Ernstem Hirschem, reżyserem i operatorem filmowym, który przed 50. laty, wspólnie z żoną Kornelią zrealizował film dokumentalny o Podhalu dla wschodnioniemieckiej telewizji. Autor przywiózł ze sobą udźwiękowiony, kolorowy dokument, który został wyświetlony dla licznie zebranej publiczności. Jarmark w Nowym Targu, Cepelia, Muzeum Tatrzańskie, twórcy ludowi, ścinka drewna, jazda na nartach, zimowe pejzaże Tatr i Podhala, a nade wszystko występy bukowiańskiego zespołu „Podhale” i wesele góralskie przeniosły wszystkich w sentymentalną podróż z przed pół wieku. Na sali były obecne osoby, które brały udział w realizacji tego filmu i wraz z autorem podzieliły się swoimi wspomnieniami. W formie anegdot popłynęły opowieści, z filmowego planu. Były chwile wzruszeń jak i gromkie salwy śmiechu, oklaski i przywołanie ludzi, którzy przeminęli, a którzy zostali utrwaleni na filmowych klatkach. Pan Ernst Hirsch nie krył zadowolenia z przyjazdu do Bukowiny Tatrzańskiej. Podziękował za zaproszenie oraz wspólne spotkanie uświetnione występem Zespołu Góralskiego „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej. Rozmowy i wspomnienia toczyły się również po części oficjalnej, przy poczęstunku przygotowanym przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

  Dziękujemy wszystkim za to wyjątkowe spotkanie.

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy zaglosuj-w-konkursie-zlote-krokusy-podhalanskiej-turystyki-4

  Sabałowe Bajania nominowane w kategorii WYDARZENIE ROKU

  dodano dnia: 27 września 2022 / 13:23
  💐 TRWA KONKURS "ZŁOTE KROKUSY PODHALAŃSKIEJ TURYSTYKI”, który odbywa się w ramach Podhalańskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki.
  💐SABAŁOWE BAJANIA zostały nominowane do konkursu w kategorii WYDARZENIE ROKU.
  💐Gorąco zachęcamy do oddania głosu na nasz Festiwal.
  💐Głosowanie trwa tylko do 30 września 2022 r.
   
  Link do strony z ankietą:
  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy dsc2366--mini

  "Mały Książę" w wykonaniu "Małych Kombinatorów" z Jurgowa

  dodano dnia: 19 września 2022 / 14:23
  W piątek 16 września w Bukowiańskim Centrum Kultury "Dom Ludowy" grupa teatralna "Mali Kombinatorzy" z Jurgowa dwukrotnie wystawiła spektakl pt. "Mały Książę". Przedstawienie to wywołało wśród publiczności dużo radości, ale i nie tylko... U niejednego widza zakręciła się w oku łezka wzruszenia...
  Gratulujemy dzieciom i młodzieży pod kierunkiem ks. Piotra Kosakowskiego oraz Beaty Koszut znakomitego występu i życzymy wielu sukcesów 👏👏👏

   

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy 20220911170016-dsc3508--mini

  Tak świętowaliśmy 120. rocznicę rozstrzygnięcia sporu o Morskie Oko

  dodano dnia: 13 września 2022 / 9:28

  W niedzielę 11 września w Domu Ludowym Bukowinie Tatrzańskiej i nad Morskim Okiem odbyły się uroczystości związane ze 120. rocznicą  zakończenia historycznego sporu granicznego z Węgrami o Morskie Oko.

  Obchody rozpoczęło złożenie kwiatów na grobach górali walczących o polskość tych ziem, a następnie w kościele parafialnym w Bukowinie Tatrzańskiej została odprawiona uroczysta Msza Święta w ich intencji. W Mszy Świętej brały udział poczty sztandarowe Związku Podhalan: Zarządu Głównego, oddziału w Białce Tatrzańskiej, Brzegach i Bukowinie Tatrzańskiej oraz Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska, szkoły podstawowej z Brzegów, z Bukowiny Tatrzańskiej jak również proporzec 9 DH „Dzikie Buki” z Bukowiny Tatrzańskiej.

  Podczas seminarium, zatytułowanym „Przedmiot sporu i jego bohaterowie” organizatorzy XV Międzynarodowego Forum Górskiego, w ramach którego odbywały się uroczystości, zostały wygłoszone następujące referaty: „Geodezyjne i topograficzne aspekty sporu o Morskie Oko” – Piotr Bąk, „Dzieje sołtysiego rodu Nowobilskich z Białki Tatrzańskiej” - Maria Krzeptowska Jasinek, „Władysław hr. Zamoyski postać i działalność” - Jerzy M. Roszkowski, „Rzecz o leśniczym Bieńkowskim” - Paweł Skawiński, „Leśny Jędrzej Dziadoń i inni górale na tle sporu o Morskie Oko” - Maciej Hodorowicz.

  Ostatnią częścią niedzielnego programu było odsłonięcie, nad Morskim Okiem, tablicy pamiątkowej poświęconej Jędrzejowi Dziadoniowi i innym góralom, którzy walczyli o polskość tego zakątka Tatr. Pamiątkowa tablica została umiejscowiona na schronisku PTTK w 120. rocznicę rozstrzygnięcia sporu o Morskie Oko.

  Organizatorzy składają podziękowania za pomoc wszystkim zaangażowanym w wydarzenie osobom i organizacjom.

  Fot. K. Kamiński/BCK DOM LUDOWY

   

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy plakat-forum_1

  Seminarium pt. "Przedmiot sporu i jego bohaterowie" - transmisja na żywo

  dodano dnia: 11 września 2022 / 10:15

  Zapraszamy na transmisję seminarium odbywającego się w ramach XV Międzynarodowego Forum Górskiego poświęconego 120. rocznicy rozstrzygnięcia sporu o polskość Morskiego Oka.

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy dobre-praktyki

  Dobra wiadomość!

  dodano dnia: 22 sierpnia 2022 / 14:46
  Tuż przed 56. Sabałowymi Bajaniami otrzymaliśmy dobrą wiadomość.
  Działalność Bukowiańskiego Centrum Kultury "Dom Ludowy" w Bukowinie Tatrzańskiej została wpisana do KRAJOWEGO REJESTRU DOBRYCH PRAKTYK W OCHRONIE NIEMATERIALNEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO.
  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy dsc1360--mini

  Kiermasz Sztuki Ludowej - fotogaleria

  dodano dnia: 18 sierpnia 2022 / 17:16
  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy img0042--mini

  Widowisko "Wesele góralskie"

  dodano dnia: 16 sierpnia 2022 / 13:0

  Po oficjalnym ogłoszeniu wyników przesłuchań konkursowych Zespół Góralski „Wiyrchowianie” wraz z aktorami bukowiańskiego teatru i członkami Związku Podhalan oddział Bukowina Tatrzańska wystawił widowisko „Wesele góralskie”, które zostało nagrodzone gromkimi brawami.

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy dsc2315--mini

  Wycieczka na Rusinową Polanę

  dodano dnia: 16 sierpnia 2022 / 11:0

  Niedziela powitała nas słońcem, więc w asyście Janusza Lacha - przewodnika tatrzańskiego, Piotra Jasieńskiego - ratownika TOPR oraz Piotra Hazy - multiinstrumentalisty, odbyła się wycieczka „Śladami Sabały". W drodze na Rusinową Polanę uczestnicy wysłuchali wielu ciekawych opowieści, a także pasterskich nut zagranych m.in. na piszczałce, dudach i złóbcokach.

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy img8008--mini

  SABAŁOWA NOC

  dodano dnia: 16 sierpnia 2022 / 8:38

  W atmosferę najważniejszej części Sabałowej Nocy wprowadził publiczność występ Zespołu Góralskiego "Wiyrchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej. Od ubiegłego roku Starszyzna Zbójnicka postanowiła nadać Zbójnicki Pierścień. Tym właśnie wyróżnieniem został uhonorowany Stanisław Stachoń Burtek z Zakopanego. Tytuł Wiyrchowyj Orlicy przyznano Marii Kukuc-Frączystej z Zakopanego i Magdalenie Matelskiej-Bogajczyk z Kórnika. Na Zbójnika pasowani zostali: Jan Kuchta z Bukowiny Tatrzańskiej, Jan Świdroń z Chyżnego, Józef Murzański z Węglówki (rodem z Gronia) i Artur Majerczak z Krościenka.

  Czytaj więcej
 • Dom Ludowy img8827--mini

  BRAThANKI na Sabałowej Nocy

  dodano dnia: 16 sierpnia 2022 / 8:34

  Na Sabałowej Nocy świętowaliśmy 20-lecie zespołu BRAThANKI. Mimo deszczu, publiczność bawiła się wyśmienicie tańcząc i śpiewając razem z zespołem największe przeboje. Do wspólnego występu zostały zaproszone dziewczyny z Zespołu Góralskiego „Wiyrchowianie. Jak na jubileusz przystało było głośne "sto lat" zaintonowane przez publiczność, tort i pamiątkowe prezenty, które zespołowi wręczył Wójt Gminy Bukowina Andrzej Pietrzyk i Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury "Dom Ludowy" Bartłomiej Koszarek.

  Czytaj więcej