-
dodano dnia: 15 września 2021 / 15:0
Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy" realizuje projekt grantowy Konwersja cyfrowa domów kultury dofinansowany z Funduszy Europejskich, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.
-
dodano dnia: 15 listopada 2024 / 11:47
W dniu 14 listopada w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, podczas gali Święta Małopolski Bartłomiej Koszarek - dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” oraz Maria Kuruc – zastępca wójta gminy Bukowina Tatrzańska odebrali z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki i Jana Tadeusza Dudy - Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego to wyjątkowe odznaczenie „w uznaniu zasług na rzecz Województwa Małopolskiego poprzez ochronę, pielęgnowanie i promocję góralskiej tradycji, działalność kulturalną, artystyczną, społeczną i edukacyjną oraz zaangażowanie w ochronę i rozwój potencjału kulturowego Podhala i Małopolski.
Składamy serdeczne podziękowania za przyznanie tego wyróżnienia i docenienie naszej codziennej pracy.
-
14. Gminny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej - fotogaleria
dodano dnia: 22 października 2024 / 12:53 -
Znamy laureatów konkursu recytacji i gawędy
dodano dnia: 21 października 2024 / 19:10Protokół
Komisji oceniającej przesłuchania konkursowe
14. Gminnego Konkursu Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej,
który odbył się w sali widowiskowej domu parafialnego w Białce Tatrzańskiej,
w dniu 20 października 2024 r.Komisja w składzie:
-
dr Dorota Majerczyk (etnolog, folklorystka)
-
mgr Andrzej Rusnak (poeta, regionalista, pedagog)
-
mgr Anna Malacina-Karpiel (etnolog, poetka, Dyrektor GOK w Poroninie)
wysłuchała prezentacji 64 uczestników (47 recytatorów i 17 gawędziarzy) w 5 grupach wiekowych, reprezentujących:
-
Szkołę Podstawową w Białce Tatrzańskiej
-
Przedszkole Samorządowe w Jurgowie
-
Szkołę Podstawową w Jurgowie
-
Szkołę Podstawową nr. 1 w Czarnej Górze
-
Szkołę Podstawową nr. 2 w Czarnej Górze
oraz
-
Dziecięcy Zespół Góralski „Zyngierki Białcańskie” z Białki Tatrzańskiej
-
Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
-
Dziecięcy Zespół Góralski „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia
-
Zespół Góralski „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia
-
Zespół Regionalny „Śtama” z Brzegów i Rzepisk
-
Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Jurgowianie” z Jurgowa
-
Zespół Regionalny „Podhale Grupa Spiska” z Jurgowa
-
Dziecięcy Zespół Góralski „Orlynta” im. Anny Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej
-
Zespół Góralski „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
-
-
dodano dnia: 15 października 2024 / 12:49
Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie.
-
dodano dnia: 15 października 2024 / 10:49
Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie.
-
dodano dnia: 14 października 2024 / 14:10
Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie.
-
Pokaz filmu „Podhalańskie wesele” z 1958 r. i otwarcie wystawy „Bukowiański Teatr dawniej i dziś”
dodano dnia: 9 października 2024 / 15:27Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie.
-
dodano dnia: 8 października 2024 / 12:53
Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie.
-
dodano dnia: 3 października 2024 / 9:19
Województwo Małopolskie jest Partnerem Głównym Obchodów Jubileuszu 100-lecia Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.
-
Uroczyste zakończenie warsztatów
dodano dnia: 27 września 2024 / 13:15Warsztaty twórcze w Domu Ludowym, w Szkole Folkloru i Sztuki Ludowej dobiegły końca. Efekty są godne podziwu.
Przez ponad dwa miesiące w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” realizowany był projekt „Warsztaty twórcze w Szkole Folkloru i Sztuki Ludowej” dofinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury : Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
-
dodano dnia: 23 września 2024 / 12:25
W ramach projektu zaprosiliśmy zaprzyjaźnione Koło Gospodyń Wiejskich na warsztaty kulinarne.
„Warsztaty twórcze w Szkole Folkloru i Sztuki Ludowej” dofinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury : Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
-
dodano dnia: 23 września 2024 / 10:55
Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowiny Tatrzańskiej dwukrotnie poprowadziło warsztaty z plastyki obrzędowej dla klas 7 ze Szkoły Podstawowej z Bukowiny Tatrzańskiej. Młodzież chętnie rozmawiała na temat tradycyjnych zwyczajów weselnych, a także wykonywała wianki dla druchen i zdobiła cuchy.
„Warsztaty twórcze w Szkole Folkloru i Sztuki Ludowej” dofinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury : Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
-
dodano dnia: 11 września 2024 / 9:55
Na tych warsztach część uczestników zakończyła już pracę nad spinkami góralskimi. Na kolejnych zajęciach podejmą się wykonania nowych przedmiotów.
„Warsztaty twórcze w Szkole Folkloru i Sztuki Ludowej” dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury : Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
-
Plastyka obrzędowa a tradycje weselne w Bukowinie Tatrzańskiej
dodano dnia: 10 września 2024 / 11:10We wtorkowy wieczór Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowiny Tatrzańskiej poprowadziło warsztaty z plastyki obrzędowej i zdobniczej dla dzieci i młodzieży z Zespołu Góraslkiego „Mali Wiyrchowianie”.„Warsztaty twórcze w Szkole Folkloru i Sztuki Ludowej” dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury : Kultura - Interwencje. Edycja 2024. -
Haft koralikowy - to na Podhalu trzeba umieć!
dodano dnia: 6 września 2024 / 9:45„Warsztaty twórcze w Szkole Folkloru i Sztuki Ludowej” dofinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury : Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
-
dodano dnia: 5 września 2024 / 9:0Kolejny etap w wykonywaniu spinki góralskiej po wycięciu kształtu to piłowanie brzegów, aby nie były ostre.Dzisiaj uczestnicy warsztatów próbowali również zdobienia czyli "sztancowania" metalu."Warsztaty twórcze w Szkole Folkloru i Sztuki Ludowej" dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury : Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
-
Rozpoczynamy warsztaty z metaloplastyki
dodano dnia: 3 września 2024 / 8:5Jak pracochłonne jest wykonanie spinki góralskiej przekonali się uczestnicy dzisiejszych warsztatów z metaloplastyki. Tylko niektórym udało się w trakcie zajęć wyciąć kształt spinki.„Warsztataty twórcze w Szkole Folkloru i Sztuki Ludowej" dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024. -
Plastyka obrzędowa - spotkanie wypełnione wspomnieniami
dodano dnia: 2 września 2024 / 16:10Kolejne warsztaty z plastyki obrzędowej to międzypokoleniowe spotkanie podczas którego były wykonywane tradycyjne wianki dla druhen weselnych.Panie wspominały swoje własne wesela, a także opowiadały o zwyczajach związanych z przygotowaniami do tej uroczystości.„Warsztataty twórcze w Szkole Folkloru i Sztuki Ludowej" dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024. -
dodano dnia: 23 sierpnia 2024 / 8:25Na ostatnich zajęciach uczestnicy warsztatów ze skórnictwa uczyli się farbowania skóry - malowali na wybrany przez siebie kolor własnoręcznie wykonane torebki.„Warsztaty twórcze w Szkole Folkloru i Sztuki Ludowej" dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.