• W Czerwonym Dworze i na Pęksowym Brzyzku

  dodano dnia: 18 października 2021 / 14:18

  W sobotę 16 października uczniowie Szkoły Folkloru i Sztuki Ludowej z sekcji snycerki i malarstwa na szkle uczestniczyli w wyjeździe do Zakopanego. Najpierw odwiedzili Zakopiańskie Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. Tam usłyszeli o historii malarstwa na szkle oraz różnicach między stylem góralskim a inspirowanym nim stylem witkiewiczowskim. Podczas zwiedzania pokonkursowej wystawy zatytułowanej „Oblicza Frasobliwego” uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądali się prezentowanym pracom, odnosząc się do sposobu ich wykonania, artyzmu oraz zgodności prac z tematem. Poznali również historię Wielkiej Krokwi utrwaloną na plenerowej wystawie fotograficznej wokół willi. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku był kolejnym miejscem na trasie młodych artystów. Jesienne refleksje, nagrobki, pomniki, epitafia, wielcy Polacy. Każdy ze zwiedzających indywidualnie ruszył śladami historii, mając za zadanie wyboru jednego z grobowców, a następnie zaprezentowanie go kolegom i koleżankom z omówieniem „co mnie w nim urzekło”.

  Zainspirowani tym, co widzieli oraz pomysłami na kolejne wyjazdy wszyscy wrócili do Bukowiny Tatrzańskiej.

  Czytaj więcej
 • Konkurs plastyczny "Dwa oblicza Bronisławy Dziadoń-Koniecznej"

  dodano dnia: 12 października 2021 / 10:24

  21 listopada w Domu Ludowym odbędą się 15. Spotkania Muzyk Podhalańskich "Dziadońcyne Granie". Z tej okazji zapraszaszamy dzieci i młodzież uczęszczającą do szkół i placówek kulturalnych na terenie Gminy Bukowia Tatrzańska do udziału w konkursie plastycznym pt. "Dwa oblicza Bronisławy Dziadoń-Koniecznej".

  Ideą Konkursu jest przybliżenie dzieciom i młodzieży postaci "Dziadońki" - wybitnej skrzypaczki - córki, mamy, żony i babci.

  Termin dostarczania prac: 17 listopada 2021 r.

  Czytaj więcej
 • Jak powstawała „Tatrzańska baśń”

  dodano dnia: 4 października 2021 / 14:26

  Zapewne wielu z Was miało okazję obejrzeć tego lata „Tatrzańską baśń” – spektakl lalkowy, który mógł być zrealizowany przez Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”. Zapraszamy na film ukazujący kulisy tego przedstawienia.

  Czytaj więcej
 • „Tatrzańscy Romowie”

  dodano dnia: 28 września 2021 / 9:51

  Spotkaniem z Teresą i Janem Mirgami z Czarnej Góry, w piątek 24 września zakończyliśmy nasze jesienne rozmowy „Na wspólnej grzędzie”. Pan Jan z wielką pasją wprowadził słuchaczy w ciekawe i zawiłe losy Romów, wędrujących po świecie od czasów starożytności. Przedstawił ich kulturę, zwyczaje i obrzędy oraz nakreślił losy swojej rodziny. Przypomniał znanych romskich kowali i muzykantów. Zaprezentował także własną poezję oraz bajki pisane w języku romskim. Pani Teresa wybitna artystka – bard kultury cygańskiej, opowiedziała o swojej autorskiej twórczości. O tym, jakie były początki zespołu „Kałe Bała”, czym się inspiruje, jaki wpływ wywarły mama i babcia na jej twórczość. Nie zabrakło również śpiewania. Popłynęły piękne romskie kołysanki i pieśni religijne. Dziękujemy bardzo za ten wyjątkowy wieczór.

  Czytaj więcej
 • "Mały Królewic" zagościł "Na wspólnej grzędzie"

  dodano dnia: 19 września 2021 / 22:1

  W piątek 17 września „Na wspólnej grzędzie” gościliśmy dr Stanisławę Trebunię-Staszel – autorkę przekładu „Małego Księcia” na gwarę góralską. Jak powstawał „Mały Królewic”? Co Autorce sprawiło najwięcej problemów, a co najwięcej radości? Czy warto było podjąć się takiego wyzwania? Na te
  i inne pytania Pani Stanisława odpowiadała ukazując serce włożone w pracę nad tym wyjątkowym dziełem. Goście mieli okazję wysłuchania fragmentu „Małego Królewica” odczytanego przez aktorów bukowiańskiego teatru Andrzeja Pietrasa i Jana Kuchtę.

  W ostatni piątek września zapraszamy na spotkanie zamykające cykl „Na wspólnej grzędzie”. Gośćmi wieczoru będą Teresa i Jan Mirga z Czarnej Góry, którzy przybliżą historię i kulturę Romów mieszkających pod Tatrami.

   

  Czytaj więcej
 • Laureaci 36. Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych

  dodano dnia: 19 września 2021 / 21:49

  19 września w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” odbył się 36. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. W tym roku zaprezentowały się 4 zespoły teatralne przedstawiając spektakle o tematyce obrzędowej. Jury w składzie: Jan Zdziarski, Benedykt Kafel oraz Aleksander Smaga przyznało dwie nominacje na 38. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Otrzymały je: Zespół Regionalny LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej za spektakl pt. WESELE JAŚKA I MARYSI – BŁOGOSŁAWINY oraz  Zagórzański Zespół Folklorystyczny DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej za spektakl pt. PO KOLODZIE W GÓRNE MSANY - ŚW. SCEPON.

  Gratulujemy!

  Czytaj więcej
 • Rocznica agresji ZSRS na Polskę

  dodano dnia: 17 września 2021 / 10:40

  17 września 1939 r. Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow.

  Czytaj więcej
 • Mobilna Wędzarnia Kultury

  dodano dnia: 15 września 2021 / 11:36

  Mobilna Wędzarnia Kultury to rodzaj studia multimedialnego, a zarazem nagraniowo-transmisyjnego, które będzie wykorzystywane stacjonarnie oraz mobilnie. Studio będzie dostosowane do rejestracji wywiadów, filmów, dokumentacji zjawisk kulturowych, wykonywania zdjęć i skanowania materiałów archiwalno-historycznych. To projekt innowacyjny, którego głównym założeniem jest wyjście do szeroko pojętych odbiorców i uczestników naszych działań kulturalnych w sposób bardziej przemyślny, uwzględniający nowoczesne kreowanie kultury. Porównanie do "wędzenia" naszych działań ma na celu uzmysłowienie odbiorcy, że kultura to nie jest doznanie jednorazowe tylko dojrzewający, a zarazem uskrzydlający i trwały proces w którym można uczestniczyć.

  Czytaj więcej
 • „Mój Śpis”

  dodano dnia: 13 września 2021 / 14:38
  W piątek 10 września odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu „Na wspólnej grzędzie”. Goście wieczoru - Sylwia Plucińska i Józef Górka, przybliżyli słuchaczom bogatą historię Spisza, a zwłaszcza jego cząstki, znajdującej się w granicach Gminy Bukowina Tatrzańska. Opowiadali o stroju, zwyczajach, zabytkach, pasterstwie i kuchni regionalnej. Nie zabrakło również pokazu tańca: „starej baby” i „mazura”.
  Już w najbliższy piątek zapraszamy na kolejny wieczór z kulturą góralską. „Na wspólną grzędę” zasiądzie dr Stanisława Trebunia-Staszel. Mały Książę - postać znana na całym świecie z książki Antoniego Saint Exupery’ego, dzięki pani Stanisławie, stanie się Małym Królewicem, góralem z krwi i kości.
  Czytaj więcej
 • Adam Gąsienica-Makowski rozpoczął cykl spotkań "Na wspólnej grzędzie"

  dodano dnia: 6 września 2021 / 11:19

  Kiedy owce z bacą wychodziły na hale, a kiedy wracały do swojego gazdy? Skąd się wzięła nazwa „oscypek”? Jakie zwyczaje panowały na bacówce? O tym i nie tylko o tym opowiadał w piątek
  3 września w świetlicy Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Adam Gąsienica-Makowski. Wieczór wypełniony był również muzyką i śpiewem pasterskim, a także anegdotami o życiu na polanie.

  Gośćmi kolejnego spotkania w ramach cyklu „Na wspólnej grzędzie” będą Sylwia Plucińska i Józef Górka. Opowiedzą o Spiszu – pięknie położonym, ciekawym historycznie i kulturowo regionie.

  Czytaj więcej
 • Rozpoczynamy warsztaty w Szkole Folkloru i Sztuki Ludowej

  dodano dnia: 26 sierpnia 2021 / 10:9
  🛎Gotowi na nowy rok szkolny?
  🎨🎻Szkoła Folkloru i Sztuki Ludowej czeka na małych i dużych już od przyszłego tygodnia 🙂
  Co przygotowaliśmy dla Was? Zobaczcie!
  📌 nowe rodzaje warsztatów: skórnictwo i metaloplastykę oraz malarstwo na tkaninie;
  📌 warsztaty dla młodzieży i dorosłych;
  📌 konkursy, wyjazdy i nie tylko;
  Z nami nie będziecie się nudzić! Kreatywnie i przyjemnie spędzicie czas w gronie rówieśników 🙂
  📌 Na spotkanie informacyjne zapraszamy w poniedziałek 30 sierpnia o godz.18.00.
  📌 Warsztaty rozpoczynamy od 1 WRZEŚNIA.
  Czytaj więcej
 • Trwa Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej

  dodano dnia: 11 sierpnia 2021 / 11:16

  55. Sabałowe Bajania przeszły już do historii jednak ich cząstka została w Domu Ludowym. Do końca sierpnia zapraszamy na Ogólnopolską Wystawę Twórczości Ludowej: 200 prac wykonanych przez 50 tówrców. To warto zobaczyć!

  Czytaj więcej
 • "Tatrzańska baśń" - spektakl lalkowy on-line

  dodano dnia: 1 sierpnia 2021 / 19:9

  Zapraszamy do wspólnego spędzenia wieczoru.

  Spektakl lalkowy "Tatrzańska baśń" powstał w oparciu o jedną z najbardziej znanych legend „O Perłowiczu i królu gadów”. Jedną z jej wersji spisał XIX-wieczny poeta Wincenty Pol. Ze strasznym królem gadów, według podań, miał również wojować sam Sabała. Bukowiański teatr przedstawi adaptację tej legendy pt. „Tatrzańska baśń”. Na gwarę góralską tekst przełożył Józef Pitoń, zaś spektakl wyreżyserował Bernard Popko i Bartłomiej Koszarek wraz z Zespołem.

  Retransmisja zawiera napisy.

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”

  Czytaj więcej