-
dodano dnia: 15 września 2021 / 15:0
Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy" realizuje projekt grantowy Konwersja cyfrowa domów kultury dofinansowany z Funduszy Europejskich, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.
-
Zyngierki Białcańskie i Mali Białcanie w Domu Ludowym
dodano dnia: 30 stycznia 2023 / 12:44Podczas ferii zimowych, w czwartkowe wieczory, występują na scenie Domu Ludowego zespoły regionalne z terenu gminy Bukowina Tatrzańska.26 stycznia jasełka góralskie zaprezentował zespół „Zyngierki Białcańskie”, zaś z programem „Niespoust” wystąpili „Mali Białcanie” oczywiście z Białki Tatrzańskiej.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. -
dodano dnia: 30 stycznia 2023 / 12:40Kolejny zimowy tydzień rozpoczynamy foto wspomnieniami z sztuki teatralnej „Portki” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.A już w najbliższą środę - 1 lutego zapraszamy na „Lykorza mimo włosnyj woli”.Fot. A.W./BCK DOM LUDOWY
-
Fotorelacja z wieczornicy bożonarodzeniowej z Zespołem Góralskim „Mali Wiyrchowianie”
dodano dnia: 30 grudnia 2022 / 11:39 -
Nagrody w gminnnym konkursie na rodzinną szopkę bożonarodzeniową rozdane
dodano dnia: 30 grudnia 2022 / 10:31Protokół
Gminnego Konkurs pn. „Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa”
Do konkursu zgłoszonych zostało pięć rodzinnie i własnoręcznie wykonanych szopek bożonarodzeniowych. Wszystkie zgłoszone prace spełniają kryteria zawarte w regulaminie konkursu.
Komisja w składzie:
- Teresa Skupień-Lassak
- Jan Łukaszczyk
- Maciej Kuchta
po wnikliwej ocenie przyznała następujące nagrody:
I miejsce:
- RODZINA HARNIK z Białki Tatrzańskiej, w składzie: Antoni Harnik, Jakub Białoń, Joanna Harnik, Jacek Harnik.
trzy równorzędne II miejsca:
- RODZINA MILON – KOWALCZYK z Rzepisk, w składzie: Małgorzata Milon, Wojciech Kowalczyk, Anna Milon.
- RODZINA SILAN z Jurgowa, w składzie: Oliwier Silan, Ewelina Silan, Artur Silan
- RODZINA WOJTANEK z Czarnej Góry, w składzie: Wojciech Wojtanek, Paulina Wojtanek, Grzegorz Wojtanek, Marzena Wojtanek, Alicja Wojtanek.
III miejsce:
- Szkoła Podstawowa w Jurgowie z opiekunem ks. Piotrem Kosakowskim.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie i ogrom pracy włożonej w wykonanie szopek bożonarodzeniowych.
Dziękujemy księdzu kan. Janowi Leśniakowi proboszczowi parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Panu Andrzejowi Pietrzykowi – wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska za objęcie patronatem naszego wydarzenia.
Podziękowania kierujemy również do fundatorów nagród i upominków dla naszych laureatów:
- Pana Andrzeja Pietrzyka – Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska
- Restauracji Regionalnej „Skalnica” w Bukowinie Tatrzańskiej
- Karczmie „U Leśnego” w Bukowinie Tatrzańskiej
- Karczmie widokowej „Szymkówka” - Polana Szymkówka
- Karczmie „U Wróbla” z Bukowiny Tatrzańskiej
- GS Sp. z o.o. z Bukowiny Tatrzańskiej
Na tym protokół zakończono i podpisano.
-
„Lykorz mimo włosnyj woli” rozpoczął zimowy sezon teatralny
dodano dnia: 29 grudnia 2022 / 9:11Sztuką „Lykorz mimo włosnyj woli” Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka rozpoczął zimowy sezon teatralny. Kogo nie było z nami wczoraj w Bukowiańskie Centrum Kultury - zapraszamy już w najbliższą środę na kolejny spektakl.Fot. K. KAMIŃSKI/BCK DOM LUDOWY -
dodano dnia: 28 grudnia 2022 / 9:45Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy”, dzieci z klas II ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie Tatrzańskiej wystawiły Jasełka dla swoich kolegów i koleżanek oraz dziadków.Za piękny występ artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.Fot. BK KAMIŃSCY
-
Drugie spotkanie z „opłatkowym światem”
dodano dnia: 16 grudnia 2022 / 15:35Za nami drugie spotkanie z „opłatkowym światem”. Uczestnicy naszych warsztatów bardzo dobrze poradzili sobie z tak kruchym i delikatnym materiałem, jakim jest opłatek. Powstałe na zajęciach małe działa sztuki będą cieszyć oko w tym wyjątkowym świątecznym czasie.
Dziękujemy uczestnikom naszych warsztatów oraz Pani Małgorzacie Rzadkosz za ich prowadzenie. Zapraszamy znowu za rok.
-
dodano dnia: 6 grudnia 2022 / 12:57Zamknięcie świata w opłatku wcale nie jest takie trudne. Przekonały się o tym dziewczęta na naszych sobotnich zajęciach. Kolorowe opłatki zamieniły się w piękne „światy”, które ozdobią bożonarodzeniowe drzewka, przypominając o dawnej tradycji i symbolice panowania Jezusa nad światem.Na kolejne warsztaty zapraszamy w najbliższą sobotę 10 grudnia o godz. 10.00.Fot. Krzysztof Kudłaciak
-
16. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie” - retransmisja
dodano dnia: 23 listopada 2022 / 16:10Zapraszamy do obejrzenia retransmisji z 16. Spotkań Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”
-
Podsumowanie 16. Spotkań Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”
dodano dnia: 21 listopada 2022 / 11:3720 listopada odbyły się 16. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”. Spośród 9 muzyk biorących udział w wydarzeniu, nagrodę honorową "Dziadońcyn Smycek" zdobyła muyzyka Szymona Tylki z Zakopanego w składzie: Szymon Tylka - prym, Maciej Krzeptowski - sekund i Tadeusz Gocał - bas.
Podczas wręczenia nagród Komisja Artystyczna podkreśliła, że tegoroczna edycja wydarzenia cechowała się wyjątkowo wysokim poziomem artystycznym. Bardzo cieszy również fakt, że w Spotkaniach bierze udział wielu młodych wykonawców, którzy przejmują tradycję od swoich mistrzów, a także to że tradycje muzykowania kultywowane są wielopokoleniowo.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli 16. Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”, a byli to:
- Dom Ludowy Spółdzielnia Kulturalno-Oświatowa im Fr. Ćwiżewicza w Bukowinie Tatrzańskiej
- Stanisław Hodorowicz
- Janusz Konieczny
- Tomasz Dziadoń
- Helena i Jan Hodorowiczowie
twórcy ludowi z Tatrzańskiego Oddziału STL:
- Stanisław Gąsienica-Wawrytko z Poronina
- Józef Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej
- Maria Dudek z Leśnicy-Gronia
- Damian Lassak z Gubałówki
- Mieczysław Guziak z Nowego Targu
oraz
- Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowinie Tatrzańskiej
- Marcin Słodyczka – Sklep Muzyczny Future-Tech z Zakopanego
- Sklep Muzyczny MEG-Gąsior Sp. J. w Nowym Targu
Poniżej Protokół z Posiedzenia Komisji Artystycznej.
Fot. BK KAMIŃSCY/BCK DOM LUDOWY
-
104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
dodano dnia: 14 listopada 2022 / 10:26Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w Bukowinie Tatrzańskiej już 10 listopada, kiedy to po uroczystej akademii, młodzież szkolna złożyła wiązankę kwiatów pod popiersiem Adama Mickiewicza – narodowego wieszcza, twórcy Legionu Polskiego we Włoszech.
11 listopada obchody rozpoczęło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Bukowinie Tatrzańskiej.
Następnie poczty sztandarowe oraz delegacje w uroczystym przemarszu udały się spod remizy OSP na bukowiański cmentarz, by tam wspomnieć tych, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny, a także by złożyć wiązanki na grobie 4 rozstrzelanych polskich żołnierzy i symbolicznym grobie bukowian, którzy nie powrócili z frontów I i II Wojny Światowej.
Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, licznie zgromadzeni w Domu Ludowym bukowianie i goście śpiewali pieśni żołnierskie, a także wsłuchiwali się w poezję Cypriana Kamila Norwida recytowaną przez aktora Wojciecha Trelę.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z bukowiańskich obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Fot. BK Kamińscy/BCK DOM LUDOWY
-
Bukowianie teatralnym wozem dotarli aż do Tarnogrodu
dodano dnia: 24 października 2022 / 14:22W dniach od 21 do 23 października 2022 r. w Tarnogrodzie odbył się 39. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Jest to finał teatralnych sejmikowych zmagań, które w ciągu roku organizowane są w całym kraju. Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej po zdobyciu Grand Prix podczas Małopolskich Spotkań Teatrów Amatorskich „Posiady teatralne na Orawie” w Jabłonce, został rekomendowany do udziału w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej, skąd komisja skierowała go właśnie do Tarnogrodu. Spektakl bukowiańskiej grupy pt. „Tatrzańska Baśń”, wyreżyserowany przez Bartłomieja Koszarka i Bernarda Popko, znalazł się wśród 11 najlepszych przedstawień w Polsce. Udział w nim biorą: Elżbieta Bukowska, Bartłomiej Koszarek, Jan Kuchta, Bartłomiej Łukaszczyk, Katarzyna Majerczyk, Andrzej Pietras oraz inspicjent i sufler Marek Wodziak.
Fot. Krzysztof Kamiński
-
12. Gminny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej (galeria zdjęć)
dodano dnia: 18 października 2022 / 14:4016 października w Białce Tatrzańskiej odbył się 12. Gminny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej. Najpierw złożono kwiaty na grobie poetki, a po uroczystej Mszy Św. zebrano się w sali widowiskowej białczańskiej „Wikarówki”, gdzie uczestnicy konkursu zaprezentowali utwory podhalańskich i spiskich autorów. Zamieszczamy galerię zdjęć i zachęcamy do jej obejrzenia.
-
Protokół 12. Gminnego Konkursu Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej
dodano dnia: 17 października 2022 / 20:33W niedzielę 16 października w białczańskiej Wikarówce odbył się 12. Gminny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej. Poniżej zamieszczamy protokół komisji oceniającej zmagania konkursowe.
-
Brązowy Krokus dla Sabałowych Bajań
dodano dnia: 30 września 2022 / 16:20SABAŁOWE BAJANIA uzyskały 3. miejsce, a tym samym nagrodę "Brązowego Krokusa" w kategorii WYDARZENIE ROKU w konkrursie "ZŁOTE KROKUSY PODHALAŃSKIEJ TURYSTYKI”, odbywającym się w ramach Podhalańskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki.
Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na to wydarzenie. Gratulujemy laureatom i zapraszamy do Bukowiny Tatrzańskiej na 57. Bajania w 2023 roku!
-
dodano dnia: 28 września 2022 / 14:20
W poniedziałek 26 września w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” odbyło się spotkanie z Ernstem Hirschem, reżyserem i operatorem filmowym, który przed 50. laty, wspólnie z żoną Kornelią zrealizował film dokumentalny o Podhalu dla wschodnioniemieckiej telewizji. Autor przywiózł ze sobą udźwiękowiony, kolorowy dokument, który został wyświetlony dla licznie zebranej publiczności. Jarmark w Nowym Targu, Cepelia, Muzeum Tatrzańskie, twórcy ludowi, ścinka drewna, jazda na nartach, zimowe pejzaże Tatr i Podhala, a nade wszystko występy bukowiańskiego zespołu „Podhale” i wesele góralskie przeniosły wszystkich w sentymentalną podróż z przed pół wieku. Na sali były obecne osoby, które brały udział w realizacji tego filmu i wraz z autorem podzieliły się swoimi wspomnieniami. W formie anegdot popłynęły opowieści, z filmowego planu. Były chwile wzruszeń jak i gromkie salwy śmiechu, oklaski i przywołanie ludzi, którzy przeminęli, a którzy zostali utrwaleni na filmowych klatkach. Pan Ernst Hirsch nie krył zadowolenia z przyjazdu do Bukowiny Tatrzańskiej. Podziękował za zaproszenie oraz wspólne spotkanie uświetnione występem Zespołu Góralskiego „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej. Rozmowy i wspomnienia toczyły się również po części oficjalnej, przy poczęstunku przygotowanym przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.
Dziękujemy wszystkim za to wyjątkowe spotkanie.
-
Sabałowe Bajania nominowane w kategorii WYDARZENIE ROKU
dodano dnia: 27 września 2022 / 13:23TRWA KONKURS "ZŁOTE KROKUSY PODHALAŃSKIEJ TURYSTYKI”, który odbywa się w ramach Podhalańskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki.
SABAŁOWE BAJANIA zostały nominowane do konkursu w kategorii WYDARZENIE ROKU.
Gorąco zachęcamy do oddania głosu na nasz Festiwal.
Głosowanie trwa tylko do 30 września 2022 r.
Link do strony z ankietą: -
"Mały Książę" w wykonaniu "Małych Kombinatorów" z Jurgowa
dodano dnia: 19 września 2022 / 14:23W piątek 16 września w Bukowiańskim Centrum Kultury "Dom Ludowy" grupa teatralna "Mali Kombinatorzy" z Jurgowa dwukrotnie wystawiła spektakl pt. "Mały Książę". Przedstawienie to wywołało wśród publiczności dużo radości, ale i nie tylko... U niejednego widza zakręciła się w oku łezka wzruszenia...Gratulujemy dzieciom i młodzieży pod kierunkiem ks. Piotra Kosakowskiego oraz Beaty Koszut znakomitego występu i życzymy wielu sukcesów