Szkoła Folkloru i Sztuki Ludowej

Szkoła Folkloru i Sztuki Ludowej działa od 1998 r. w ramach Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy" w Bukowinie Tatrzańskiej. Jednak uroczystego otwarcia Szkoły dokonał minister kultury profesor Jacek Weiss w 1999 roku, podczas Sabałowych Bajań. Inicjatorem zorganizowania w Domu Ludowym stałych zajęć dotyczących rodzimej twórczości ludowej , był ówczesny dyrektor Centrum Zygmunt Kuchta.

Dom Ludowy obszar-roboczy-2

Założeniem tego przedsięwzięcia jest ratowanie ginących zawodów, pokazanie młodemu pokoleniu zanikającego piękna oraz nauka jego tworzenia. Zajęcia w bukowiańskiej Szkole Folkloru prowadzone są przez miejscowych twórców ludowych, samorodnych artystów, którzy uczą głównie młodych ludzi dawnych technik rękodzielniczych, zdobnictwa, swoistego poczucia piękna i estetyki. W głównej mierze organizowane są cykliczne zajęcia warsztatowe dla stałych uczniów. Prace przez nich wykonane, biorą udział w licznych konkursach organizowanych na terenie Podhala i Polski. Są również prezentowane podczas ogólnopolskich wystaw twórczości ludowej, które odbywają się z okazji
Góralskiego Karnawału i Sabałowych Bajań. Uczestnicy zajęć biorą udział w wyjazdach szkoleniowych, zwiedzają skanseny i muzea w naszym regionie, odwiedzają pracownie twórców ludowych. Organizowane są również zajęcia dla grup zorganizowanych z całego kraju. Terminy i rodzaj zajęć są dostosowane do potrzeb programowych poszczególnych grup. Szkoła Folkloru i Sztuki Ludowej służy głównie dzieciom i młodzieży, ale również dorosłym, którzy pragną poznać tajniki ginących zawodów. Zajęcia w niej prowadzone nawiązują do tradycji Skalnego Podhala. Szkoła uczy dostrzegać zanikające piękno oraz techniki twórczości ludowej. Uczestnicy zajęć poznają sztukę malowania na szkle, rzeźbę, snycerkę, ceramikę, haft, uczą się śpiewu, tańca, gry na instrumentach pasterskich a także pogłębiają wiedzę z zakresu wiedzy o regionie. Szkoła jest elementarnym i podstawowym sposobem na zainteresowanie młodych ludzi ginącym pięknem. Jest miejscem, gdzie nowoczesność i współczesna technika spotyka się z tradycją i rodzimą kulturą.