-
dodano dnia: 14 maja 2024 / 10:12
Ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych
Partner główny Współorganizator
-
dodano dnia: 5 grudnia 2023 / 12:27
Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, Popis Par Tanecznych, Konkurs Tańca Zbójnickiego, Kumoterki
Partnerem głównym 52. Góralskiego Karnawału jest:
-
dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:26
Przegląd Palm Wielkanocnych to wydarzenie, które co roku jest organizowane w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej w Niedzielę Palmową.
Już od 1982 roku po uroczystej sumie Niedzieli Palmowej, dzieci z rodzicami (rzadziej młodzież) odwiedzają Dom Ludowy, by wziąć udział w Przeglądzie Palm Wielkanocnych. Ten wyjątkowy przegląd ma na celu zachowanie oraz pielęgnowanie tradycji związanych z okresem Wielkanocnym i stanowi ważny element wychowania młodego pokolenia w duchu poszanowania własnej kultury. W sposób nieskrępowany, z uśmiechem i radością dzieci prezentują, wykonane wspólnie z rodzicami lub dziadkami, wielkanocne palmy. Wierzbina z baziami, mirt, bukszpan, jodła, bibułkowe kwiatuszki i wstążeczki tworzą ten ważny rekwizyt, nieodłączny element Świąt Wielkiej Nocy. Każdy uczestnik schodząc ze sceny jest oklaskiwany i obdarowany pakunkiem ze słodkimi łakociami.
-
„Małe Bajania” Przegląd Gminnych Zespołów Regionalnych
dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:25„Małe Bajania” - gminny konkurs młodych regionalistów to lokale święto folkloru Spisza i Podhala zainicjowane w 1986 roku przez ówczesnego dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Zygmunta Kuchtę. Podstawowym celem Małych Bajań jest kultywowanie oraz popularyzowanie amatorskiego ruchu regionalnego wśród dzieci i młodzieży Gminy Bukowina Tatrzańska.
-
„Tatrzański Zwyrt” Gminny Konkurs Tańca Góralskiego i Zbójnickiego
dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:24Gminny Konkurs Tańca Góralskiego i Zbójnickiego ,,Tatrzański Zwyrt” odbywa się od 2016 r. z inicjatywy Bartłomieja Koszarka, dyrektora BCK „Dom Ludowy” w Wiejskim Domu Kultury „Walusiówka” w Leśnicy-Groniu. Został on zorganizowany jako kolejna forma zainteresowania dzieci i młodzieży tradycyjnym śpiewem i tańcem regionalnym, zaszczepienia im szacunku do dziedzictwa kulturowego własnego regionu, a także stworzenia możliwości zaprezentowania umiejętności tanecznych i śpiewu młodych uczestników konkursu ze Spiszu i Podhala.
Organizatorami wydarzenia są:
- Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej,
- Wiejski Dom Kultury ,,Walusiówka” w Leśnicy – Groniu,
- Związek Podhalan Oddział Groń – Leśnica,
- Urząd Gminy w Bukowinie Tatrzańskiej.
-
Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych
dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:23Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych od swojej XII edycji, a więc od 1996 roku, gości w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy”.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Małopolskie Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu oraz Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.
Sejmik ma charakter przeglądu, a najlepsze zespoły teatralne nominowane są przez komisję artystyczną na Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.
Głównym jego zadaniem jest popularyzacja dorobku artystycznego wiejskich zespołów teatralnych, ukazanie piękna tkwiącego w tradycyjnej kulturze ludowej, a także tworzenie tradycji stałych spotkań, integrujących zespoły i ich opiekunów.
Do udziału w Sejmiku organizatorzy zapraszają grupy teatralne z województw: małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Przedstawiane spektakle oparte są na pisanych sztukach gwarowych, adaptacji klasyki dramaturgicznej do realiów lokalnych, inscenizacji tekstów literackich, oparte na zwyczajach związanych z pracą, z obrzędowością rodzinną lub doroczną.
Więcej informacji o historii Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych znajdziecie na stronie Małopolskiego Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu pod linkiem: Sejmik Teatrów Wiejskich
-
dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:22
Ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych
Partner Główny Współorganizator
-
Gminny Konkurs Gawędy i Recytacji im. Hanki Nowobielskiej
dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:21Przez kilka lat w Białce Tatrzańskiej odbywał się szkolny konkurs gawędy i recytacji im. Hanki Nowobielskiej – wybitnej poetki mieszkającej właśnie w Białce Tatrzańskiej. W 2010 zyskał on rangę gminnego konkursu, a jego głównym organizatorem zostało Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”. Od tego czasu Komisja Artystyczna, złożona z regionalistów, poetów i znawców gwary góralskiej ocenia prezentacje młodych gawędziarzy i recytatorów w pięciu grupach wiekowych. Najlepsi z nich są kwalifikowani do reprezentowania gminy Bukowina Tatrzańska na szczeblu międzywojewódzkim tj. Przeglądzie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia-Florka w Białym Dunajcu.
Celem Konkursu jest zainspirowanie dzieci i młodzieży pochodzących ze Spisza i Podhala, mieszkających na terenie gminy Bukowina Tatrzańska do aktywnego udziału w popularyzacji rodzimej kultury (gwary, stroju i dorobku lokalnych poetów i pisarzy) oraz stworzenie młodym uczestnikom możliwości zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich i gawędziarskich.
-
„Dziadońcyne Granie” Spotkania Muzyk Podhalańskich
dodano dnia: 5 czerwca 2019 / 12:20To co nieodzownie łączy się z kulturą Podhala to muzyka. Celem Spotkań Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie” jest propagowanie muzyki Skalnego Podhala, a w szczególności tradycji muzycznej słynnej muzykantki z Bukowiny Tatrzańskiej Bronisławy Dziadoń-Koniecznej popularnie nazywanej „Dziadońką”.