• „Tradycje muzyczne Bukowiny Tatrzańskiej”

  dodano dnia: 30 kwietnia 2021 / 15:0
  A może by tak spędzić wieczór przy tańcu, śpiewie, muzyce i poezji góralskiej?
  Zdecydowanie dobry pomysł! Do spotkania w Domu Ludowym, mamy nadzieję, niebawem będzie okazja, a tymczasem 3 maja o godz. 20.00 zapraszamy do obejrzenia filmu „Tradycje muzyczne Bukowiny Tatrzańskiej”. W roli głównej Zespół Regionalny „Wiyrchowianie”.
  Materiał został zrealizowany w 2015 roku - mamy nadzieję, że dla "zespolanów" będzie miłym wspomnieniem 🙂
   
  Czytaj więcej
 • Sztuka teatralna "Zielone obycaje" on-line

  dodano dnia: 30 kwietnia 2021 / 14:50
  W majowy weekend zawsze zapraszaliśmy Was do Domu Ludowego na sztukę w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.
  Tym razem, ze względu na aktualne obostrzenia, zapraszamy na "Zielone obycaje" on-line.
  "Fto by to myśloł ze mojki na wsi telo narobiom uciechy (...)
  Ale i o dziadak nie trza zabocyć. To (...) doktór nocny, co lycy złości, skompstowo i niezycliwości."
  - Tak usłyszymy w pełnej komicznych sytuacji sztuce pióra Józefa Pitoraka.
  A więc miłego oglądania i dużo radości 🙂
   
  https://facebook.com/BCKDomLudowy/live_videos/
  Czytaj więcej
 • Zmarła Pani Cecylia Korban

  dodano dnia: 12 kwietnia 2021 / 11:0

  7 kwietnia 2021 r. zmarła Pani Cecylia Korban z Nidy. Z naszą Bukowiną Tatrzańską związana była szczególnie przez Sabałowe Bajania, podczas których przez prawie dwadzieścia lat rozsławiała swoją gawędą i pieśniami ludowymi Ziemię Świętokrzyską. W historii tego wydarzenia zapisała się jako wspaniała i utalentowana twórczyni ludowa.

  Była ciepłą i cenioną osobą, kochającą Tatry, Podhale, Bukowinę Tatrzańską, lecz przede wszystkim swoje Góry Świętokrzyskie. Pozostanie w naszej pamięci jako człowiek wielkiego serca i niespożytych sił i energii.

  Czytaj więcej
 • Radosnego Alleluja!

  dodano dnia: 31 marca 2021 / 9:11
  Czytaj więcej
 • 39. Przegląd Palm Wielkanocnych

  dodano dnia: 19 marca 2021 / 15:23

  Po uroczystej sumie Niedzieli Palmowej zapraszamy wszystkich na 39. Przegląd Palm Wielkanocnych, który w tym roku odbędzie się w naszym bukowiańskim kościele.

  Czytaj więcej
 • III Nagroda im. Romana Reinfussa dla Stanisławy Galicy-Górkiewicz

  dodano dnia: 19 marca 2021 / 12:10

  17 marca 2021 roku w zabytkowym ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu zostały wręczone Nagrody Województwa Małopolskiego
  im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturalnej w Małopolsce.

  Czytaj więcej
 • Odszedł Władysław Kulawiak – wspaniały ludwisarz, twórca ludowy, który od 14 roku życia kontynuował rodzinną tradycję rękodzielniczą.

  dodano dnia: 15 marca 2021 / 13:32

  Jako mistrz odlewnictwa był wielokrotnie nagradzany m.in.: w 1989 roku otrzymał Artystyczną Nagrodę im. Jana Pocka, w 1998 roku nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a w 2001 roku został laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga, 2003 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Otrzymał również wyróżnienie za kolekcję odlewniczą przyznane przez Fundacje „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło, Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” i Muzeum Orawski Park.

   

  Będzie nam brakowało śp. Władysława na Góralskim Karnawale i  Sabałowych Bajaniach – co roku spotykaliśmy się z Nim na wystawie oraz kiermaszu twórczości ludowej w Bukowinie Tatrzańskiej.

  Czytaj więcej
 • Wieczory 49. Góralskiego Karnawału - galeria zdjęć

  dodano dnia: 19 lutego 2021 / 9:26

  Wieczorami na wirtualnej scenie 49. Góralskiego Karnawału internauci mogli obejrzeć programy przygotowane przez: Regionalny Zespół „Lipniczanie” z Lipnicy Wielkiej, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Podegrodzie” z Podegrodzia oraz Regionalny Zespół „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju. Zapraszamy do obejrzenia „zatrzymanej w kadrze kamery” galerii.

  Czytaj więcej
 • Trwa 49. Góralski Karnawał

  dodano dnia: 12 lutego 2021 / 13:53

   

  W Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” 11 lutego, a właściwie na jego wirtualnej scenie rozpoczął się 49. Góralski Karnawał.

  Aby tradycji stało się zadość przed oficjalnym otwarciem, przez Bukowinę Tatrzańską, przejechali w saniach muzykanci by góralskimi „nutami” i śpiewem oznajmić rozpoczęcie 49. Góralskiego Karnawału.

  Czytaj więcej
 • Pokoloruj grafikę 49. Góralskiego Karnawału

  dodano dnia: 5 lutego 2021 / 14:43

  Do wspólnej zabawy zapraszamy całe rodziny. Pobierzcie i pokolorujcie grafikę 49. Góralskiego Karnawału.

  A od czwartku 11 lutego bądźcie z nami on-line.

  Czytaj więcej
 • Nie ma to jak w Małopolsce!

  dodano dnia: 1 lutego 2021 / 14:17
  Czytaj więcej
 • 49. Góralski Karnawał zbliża się wielkimi krokami

  dodano dnia: 28 stycznia 2021 / 8:51

  Dwa tygodnie dzieli nas do rozpoczęcia 49. Góralskiego Karnawału. Chociaż został przeniesiony do on-linowej rzeczywistości w Domu Ludowym czuć jego atmosferę: grupy kolędnicze i zespoły regionalne przesyłają karty zgłoszeń do przesłuchań konkursowych, przygotowywane są materiały filmowe o wydarzeniach towarzyszących co roku Karnawałowi. I tak jego program będzie wypełniony dobrze znanymi i cieszącymi się dużym zainteresowaniem publiczności punktami: przesłuchaniami konkursowymi grup kolędniczych z całej Polski oraz zmaganiami w tańcu zbójnickim i popisie par tanecznych. Zostaną wyemitowane filmy o Kumoterkach, owczarkach podhalańskich, a także o całym Góralskim Karnawale.  Wieczorami na internetowej scenie wydarzenia wystąpią: Regionalny Zespół „Lipniczanie” z Lipnicy Wielkiej, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Podegrodzie” z Podegrodzia oraz Regionalny Zespół „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju. Nie zabraknie również wystawy twórczości ludowej. 

  Już dzisiaj zachęcamy do śledzenia wydarzenia na profilu społecznościowym Facebook BCK „Dom Ludowy” pod linkiem https://www.facebook.com/events/721298625182134 gdzie publikujemy sporo ciekawostek i informacji.

  Partnerem Głównym 49. Góralskiego Karnawału jest Województwo Małopolskie.

  Góralski Karnawał w latach 2019-2021 jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

  Czytaj więcej
 • Nasze kochane Babcie, kochani Dziadkowie!

  dodano dnia: 21 stycznia 2021 / 11:17

  W dniu Waszego święta przykmijcie prosto z serca płynące życzenia:

  zdrowia, samych przyjemności, radości i uśmiechu

  oraz cierpliwości do Waszych wnuków.

  Czytaj więcej
 • Ornamenty i zdobienia w Bukowinie Tatrzańskiej

  dodano dnia: 30 grudnia 2020 / 15:12

  Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, 21 grudnia, w bukowiańskim Domu Ludowym odbyła się prezentacja albumu pt. „Ornamenty i zdobienia w Bukowinie Tatrzańskiej”. Na spotkanie, transmitowane on-line, zostali zaproszeni twórcy tego wydawnictwa: Joanna Modrzewska – grafik, Piotr Larkowski – informatyk, Jan Modrzewski – pasjonat sztuki ludowej Podhala. Promocję publikacji poprowadził Bartłomiej Koszarek – etnolog, a zarazem dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury. Album, którego wydawcą jest Dom Ludowy, został objęty patronatem przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Każdy z gości opowiedział o zakresie i etapach prac, z jakimi trzeba było się zmierzyć tworząc tę publikację.
  Zachęcamy do nabycia albumu, jak i do oglądnięcia nagranej relacji z prezentacji na stronie: Prezentacja książki

  Czytaj więcej
 • GODNIE ŚWIYNTA 2020

  dodano dnia: 21 grudnia 2020 / 11:50
  Czytaj więcej
 • Kolędowanie jako obrzęd i widowisko. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej 1973-2017

  dodano dnia: 15 grudnia 2020 / 10:4

  Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” jest wydawcą albumu zatytułowanego „Kolędowanie jako obrzęd i widowisko. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej 1973-2017” autorstwa dra hab. Stanisława Węglarza - wieloletniego jurora tego ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Dom Ludowy.

  Na 460 stronach zawarta jest cała historia kolędniczego konkursu w Bukowinie Tatrzańskiej zilustrowana ponad 800 zdjęciami. Czym jest kolędowanie, skąd się wywodzi, jakie są jego rodzaje, zachowania poszczególnych kolędujących postaci, kolędnicze teksty, laureaci konkursowej sceny Góralskiego Karnawału, zasłużeni animatorzy i kierownicy grup kolędniczych odwiedzających bukowiańską scenę, inne przeglądy i konkursy kolędnicze w Polsce – to wszystko jest zawarte w jednej publikacji.

  Wprowadzenie do albumu napisał etnograf mgr Benedykt Kafel, zaś stroną edytorską i opracowaniem zdjęć zajęli się Krzysztof Kudłaciak oraz Paweł Budz i Wojciech Kubina.

  Każdy, kto chce mieć u siebie album sponad 40-stoletniej barwnej, bogatej historii Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej, może nabyć go w biurze naszego Domu Ludowego. Szczegółowych informacji udzielają: Pani Bożenka, Pani Danusia i Pani Gosia, które są do Waszej dyspozycji w godzinach pracy, czyli od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00.

  Czytaj więcej
 • Ornamenty i zdobnienia w Bukowinie Tatrzańskiej

  dodano dnia: 15 grudnia 2020 / 9:59

  W poniedziałek 21 grudnia, zaledwie na klika dni przez Świętami Bożego Narodzenia mamy dla Was niespodziankę! Spotkanie on-line z autorami albumu pt. „Ornamenty i zdobienia w Bukowinie Tatrzańskiej” wydanego przez Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej.

  Pozycja ta to wyjątkowe opracowanie podhalańskiej ornamentyki i zdobień w drewnie na przykładzie Domu Ludowego oraz zachowanych w Bukowinie Tatrzańskiej starych sosrębów.

  Mamy nadzieję, że to niespotykane bogactwo dekoracji snycerskich zebrane w publikacji zyska uznanie nie tylko wśród górali, ale również wśród miłośników sztuki ludowej, których w całej Polsce nie brakuje.

  Czytaj więcej