Tak świętowaliśmy 120. rocznicę rozstrzygnięcia sporu o Morskie Oko

W niedzielę 11 września w Domu Ludowym Bukowinie Tatrzańskiej i nad Morskim Okiem odbyły się uroczystości związane ze 120. rocznicą  zakończenia historycznego sporu granicznego z Węgrami o Morskie Oko.

Obchody rozpoczęło złożenie kwiatów na grobach górali walczących o polskość tych ziem, a następnie w kościele parafialnym w Bukowinie Tatrzańskiej została odprawiona uroczysta Msza Święta w ich intencji. W Mszy Świętej brały udział poczty sztandarowe Związku Podhalan: Zarządu Głównego, oddziału w Białce Tatrzańskiej, Brzegach i Bukowinie Tatrzańskiej oraz Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska, szkoły podstawowej z Brzegów, z Bukowiny Tatrzańskiej jak również proporzec 9 DH „Dzikie Buki” z Bukowiny Tatrzańskiej.

Podczas seminarium, zatytułowanym „Przedmiot sporu i jego bohaterowie” organizatorzy XV Międzynarodowego Forum Górskiego, w ramach którego odbywały się uroczystości, zostały wygłoszone następujące referaty: „Geodezyjne i topograficzne aspekty sporu o Morskie Oko” – Piotr Bąk, „Dzieje sołtysiego rodu Nowobilskich z Białki Tatrzańskiej” - Maria Krzeptowska Jasinek, „Władysław hr. Zamoyski postać i działalność” - Jerzy M. Roszkowski, „Rzecz o leśniczym Bieńkowskim” - Paweł Skawiński, „Leśny Jędrzej Dziadoń i inni górale na tle sporu o Morskie Oko” - Maciej Hodorowicz.

Ostatnią częścią niedzielnego programu było odsłonięcie, nad Morskim Okiem, tablicy pamiątkowej poświęconej Jędrzejowi Dziadoniowi i innym góralom, którzy walczyli o polskość tego zakątka Tatr. Pamiątkowa tablica została umiejscowiona na schronisku PTTK w 120. rocznicę rozstrzygnięcia sporu o Morskie Oko.

Organizatorzy składają podziękowania za pomoc wszystkim zaangażowanym w wydarzenie osobom i organizacjom.

Fot. K. Kamiński/BCK DOM LUDOWY

 

Dom Ludowy 20220911170016-dsc3508--mini