Nasi artyści: Antoni Sztokfisz i ksiądz Władysław Podhalański uhonorowani Marką Tatrzańską

W czwartek 23 czerwca w Kinie „Sokół” w Zakopanem odbyła się gala wręczenia „Marki Tatrzańskiej” - nagrody będącej lokalnym certyfikatem jakości. Kapituła powołana przez Starostwo Powiatowe w Zakopanem w tym roku wyłoniła 7 laureatów. Dwie statuetki tego wyróżnienia trafiły do artystów z terenu gminy Bukowina Tatrzańska - Antoniego Sztokfisza z Bukowiny Tatrzańskiej i księdza Władysława Podhalańskiego z Gronia. Wręczenia nagród dokonał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, który wraz z małżonką został zaproszony na galę.

Antoni Sztokfisz od najmłodszych lat pracował wraz z ojcem w przydomowym warsztacie. W 1964 roku kilkunastoletni Antoni wraz z Ojcem zaaranżowali i stylowo wykonali szalowanie „Sali zbójnickiej” tzw. świetlicy w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. Również ślady rodzinnej twórczości Sztokfiszów można odnaleźć w starym i nowym kościele w Bukowinie Tatrzańskiej. Od śmierci ojca Antoni, już jako samodzielny twórca ludowy prowadzi rodzinny warsztat ze swoim synem Marcinem. Jak mówi sam Antoni, dawniej więcej czasu poświęcał snycerce, a obecnie zajmuje się już tylko meblarstwem regionalnym. Spod jego ręki wychodzą piękne skrzynie regionalne, kołyski, stoły, stołki, krzesła, szafy, łóżka, meble kuchenne, kapliczki przydrożne. Wiele jego prac znalazło się w Stanach Zjednoczonych, kapliczki zamawiano do Szwajcarii czy Anglii. Do pracy używa każdego rodzaju drewna, najczęściej z drzew liściastych takich jak czereśnia, jesion, jawor czy brzoza. Jednak większość mebli jest zrobiona z kilku gatunków drewna – przez co pan Antoni uzyskuje ciekawy efekt kontrastujących kolorów. Przeważnie wszystkie prace wykonuje ręcznie, rzeźbi posługując się tradycyjnymi dłutkami stolarskimi. Na Ogólnopolskich Wystawach Twórczości Ludowej organizowanych w ramach Góralskiego Karnawału i Sabałowych Bajań zdobył wiele nagród i wyróżnień za stylowe wyroby meblarskie. Wielokrotnie gościł też na warszawskiej „Cepeliadzie”. Jego warsztat znajduje się na Małopolskim Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła.

Ksiądz Władysław Podhalański maluje na szkle. Jego zamiłowanie do malowania wzięło się jak sam mówi „z ukochania piękna”. Ksiądz Władysław przenosi na swoje obrazy piękno natury całego świata, piękno tatrzańskiej przyrody, strojów podhalańskich, barwność kolorów i kształtów góralskiej kultury. Inspirują go zwyczaje, tradycje ludowe. Przygodę z malarstwem rozpoczął jako dziecko, w szkole podstawowej nauczyciele zauważyli jego zdolności i motywowali do rozwijania swoich umiejętności. Chociaż nie miał wyraźnego wzorca, imponowała mu twórczość Stanisława Gałka. Najchętniej maluje obrazy religijne - Madonny, chętnie porusza również tematykę obyczajową, związaną z góralszczyzną. Posiada bogatą kolekcję obrazów przedstawiających Papieża Jana Pawła II w ponad 110 różnych odsłonach. W nowotarskim ratuszu miała miejsce wystawa tych portretów pod nazwą „Moje portrety naszego Papieża”. Jego wystawy indywidualne można było podziwiać także w Myślenicach, Sieprawiu, Zakopanem, Zakliczynie, na zamku w Suchej Beskidzkiej jak i w bukowiańskim Domu Ludowym. O jego działalności artystycznej TVP zrealizowała w 1998 roku film dokumentalny - „Proboszcz Podhalański”.