Trwa 49. Góralski Karnawał

 

W Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” 11 lutego, a właściwie na jego wirtualnej scenie rozpoczął się 49. Góralski Karnawał.

Aby tradycji stało się zadość przed oficjalnym otwarciem, przez Bukowinę Tatrzańską, przejechali w saniach muzykanci by góralskimi „nutami” i śpiewem oznajmić rozpoczęcie 49. Góralskiego Karnawału.

Uroczystego otwarcia tegorocznego Góralskiego Karnawału dokonali w Domu Ludowym: Bartłomiej Koszarek - dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, Andrzej Pietrzyk – wójt Gminy Bukowina Tatrzańska i Maria Kuchta - sołtys Bukowiny Tatrzańskiej. Swoje słowo i pozdrowienia dla organizatorów i uczestników przesłali również: Iwona Gibas -  Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Andrzej Zarych -   dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Piotr Gąsienica -  wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Piotr Bąk -  Starosta Tatrzański, Helena Buńda - dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, Przemysław Pacholski - burmistrz Miasta i Gminy Kórnik oraz Wiktoria Zielska  - „Biała Dama” Miasta i Gminy Kórnik.

 

Następnie rolę gospodarzy na scenie przejęli konferansjerzy, którzy zaprosili do obejrzenia prezentacji muzyki Antoniego Gluzy ze Szczyrku, Jana Kubika z Krościenka nad Dunajcem, Zespołu „OwCoK” z Jabłonki oraz Kapeli Ludowej „Trzcinicoki” z Trzcinicy.

 

O godzinie 14.00 odbyła się premiera filmu pt. „Góralski Karnawał” w reżyserii Inki Boguckiej.

 

Po południu, w części konkursowej wystąpiło 10 grup kolędniczych. Pierwszy wieczór 49. Góralskiego Karnawału  rozpoczął się występem Regionalnego Zespołu LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej. O 20.00 wirtualna scena rozbrzmiała góralską muzyką i tańcem. Jak zawsze na konkursie tańca zbójnickiego i popisie par tanecznych – dopisała publiczność –  co prawda nie na sali, ale w internecie.