Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał – wyjątkowy z wielu powodów
Po pierwsze – Jubileuszowy
Po drugie – rozpoczął go nie tylko przejazd banderii konnej i paradnych zaprzęgów z kapelami i zaproszonymi gośćmi, ale również barwny korowód plenerowych grup kolędniczych.
Po trzecie – odbyły się Jubileuszowe Posiady, będące okazją do podziękowań ludziom, firmom i instytucjom od lat wspierającym Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej.
Po czwarte – na scenie Domu Ludowego wystąpiły wszystkie pokolenia bukowian – od przedszkolaków „Orlynta”, przez dzieci w wieku szkolnym „Mali Wiyrchowianie”, młodzież „Wiyrchowianie” oraz „wetranów” - grupę średnią jak i tych „zespolanów” pamiętających
I Góralski Karnawał.
Po piąte – po raz pierwszy zostało wręczone Złote Orle Pióro – nagroda grand prix za wybitną prezentację góralskiego tańca. Nagrodę zdobyli Tomasz i Małgorzata Słodyczkowie z Zębu.
Po szóste – rekordowa ilość uczestników:
w popisie par tanecznych – aż 76 par,
w zawodach strzeleckich – ponad 80 uczestników,
w wystawie owczarków podhalańskich - 49 śnieżnobiałych psów,
w paradzie gazdowskiej i pardzie kumoterskiej – 56 zaprzęgów.
Po siódme – odbiorcami naszego wydarzenia on-line było ponad 65 tys. osób.
Podsumowując Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał nie można zapomnieć o laureatach poszczególnych konkursów.
Spośród 45 grup kolędniczych biorących udział w konkursie laureatem nagrody grand prix Złoty Turoń została grupa kolędnicza „Z Gwiazdą” z Ptaszkowej.
Najwięcej emocji wśród publiczności zawsze wzbudza konkurs tańca zbójnickiego. Najwyższą nagrodę - Ciupagę Zbójnicką otrzymał w tym roku zespół „Polaniorze” z Kościeliska.
Od kilkunastu lat Góralskiemu Karnawałowi towarzyszą psy pasterskie. Zwycięzcą Rasy a jednocześnie zwycięzcą XI Zimowej Wystawy Polskich Owczarków Podhalańskich została ŚLIWKA Catonium Tomasza Czapickiego.
Turoniowy Róg na zwodach strzeleckich wywalczył Zdzisław Grochal ze Skrzypnego.
W paradzie gazdowskiej zwyciężył Bartłomiej Chowaniec z Bukowiny Tatrzańskiej a w paradzie kumoterskiej Andrzej Skupień i Natalia Karciarz z Zakopanego - Olczy. Z najlepszym czasem w kumoterkach przejechał tor Stanisław Rzadkosz-Pulka, zaś konkurencję skiringu i ski-skiringu wygrał Zbigniew Skwarek.
Każdy wieczór Jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału rozpoczynały występy zespołów regionalnych. Swoją kulturę zaprezentowali bukowianie, „Porąbcoki” z Porąbki Uszewskiej, „Zielony Jawor” z Krempach oraz górale z Trzebuni.
Nieodłącznym elementem każdego Góralskiego Karnawału jest wystawa twórczości ludowej. W tym roku wzięło w niej udział 43 twórców oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Folkloru i Sztuki Ludowej działającej przy Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy”
Serdecznie dziękujemy panu prof. Piotrowi Glińskiemu - Wiceprezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz panu Witoldowi Kozłowskiemu – Marszałkowi Województwa Małopolskiego za objęcie patronatem honorowym Jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.
Podziękowania kierujemy również dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego za wsparcie finansowe wydarzenia.
Drodzy Partnerzy, Sponsorzy i Współorganizatorzy! Bez Was nie byłoby tego Jubileuszu. Dziękujemy za waszą pomoc.
Nie może zabraknąć również podziękowań dla ludzi mediów, na czele z naszymi patronami, dzięki którym o Jubileuszowym 50. Góralskim Karnawale było głośno w całej Polsce.
Duże fotorelacje z poszczególnych dni i wieczorów będą się sukcesywnie pojawiać na FB-owym profilu społecznościowym Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, a także na stronie internetowej www.goralskikarnawal.pl.
Do zobaczenia za rok na 51. Góralskim Karnawale.