„Dziadońcyne Granie” Spotkania Muzyk Podhalańskich
To co nieodzownie łączy się z kulturą Podhala to muzyka. Celem Spotkań Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie” jest propagowanie muzyki Skalnego Podhala, a w szczególności tradycji muzycznej słynnej muzykantki z Bukowiny Tatrzańskiej Bronisławy Dziadoń-Koniecznej popularnie nazywanej „Dziadońką”.
Wydarzenie to ma charakter tradycyjnych góralskich ,,posiadów” tj. kameralnego, wspólnego muzykowania. Na niezapomnianą atmosferę ,,Dziadońcynego Grania” składa się klimat starego drewnianego bukowiańskiego Domu Ludowego, w którym rozbrzmiewająca góralska muzyka nie tylko rozwesela i raduje, lecz czasem skłania do refleksji i zadumy. W związku z przenikaniem do muzyki podhalańskiej obcych elementów z tzw. ,,muzyki Karpat”, coraz ważniejsze staje się zachowanie tradycyjnej formy muzyki Podhala.
Na „Dziadońcyne Granie” przyjeżdżają do Bukowiny Tatrzańskiej najlepsi muzykanci oraz miłośnicy muzyki ludowej. Wydarzenie umożliwia ludziom zainteresowanym tradycyjną muzyką podhalańską, na obcowanie z jej czystym niezmienionym stanem. Spotkania Muzyk Podhalańskich są również okazją do wymiany doświadczeń oraz prezentacji zapomnianych góralskich melodii – nazywanych w gwarze „nutami”.
Kapele, po góralsku „muzyki”, w archaicznym trzyosobowym składzie prezentują swoje umiejętności, zapewniając słuchaczom różnorodność interpretacji podhalańskich melodii. Komisja Artystyczna złożona ze znanych muzykantów, etnomuzykologów, etnografów oraz znawców tematu, przesłuchuje prezentujące się z całego Podhala kapele
i przyznaje nagrodę honorową „Dziadońcyn Smycek”.